1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Halkın parası boşa harcandı
Halkın parası boşa harcandı

Halkın parası boşa harcandı

Halkın parası boşa harcandı

A+A-

DSİ 4.Bölge Müdürlüğü tarafından 2013-2015 yıllarında Ankaralı bir firmaya yaptırılan Meram Güneydere Barajı tamamlandığından beri suya hasret kaldı.

 

Gevşek zemine yapılan baraj su tutmayınca onarım için zemine önce buzağı battaniyesi serilip üzerine de membran döşendi. Ancak sonuç alınamadı. Bunun üzerine firma membranları  toplayıp gidince geriye çürüyen çullar kaldı.

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yapımına 2013 yılında başlanarak 2015’de de ‘sözde’ tamamlanan Güneydere Barajı yapıldığı günden beri suya hasret. Harcanan onca paraya karşılık hiç su tutmayan baraj çobanların otlağı haline geldi.

Köylüleri dinlemediler

Gavur Gölünden artarak dere yatağından Botsa ve havalisini sulayan suya gem vurulması için, 2013 yılında yapımına başlanan Güneydere Barajına karşı çıktıklarını ifade eden Botsa köyü sakinleri “Köy olarak daha önce yeraltı suyu çıkarmak için sondaj yaptırdığımız bölgeye baraj yapılacağını duyunca buna karşı çıktık. Evliya Tekke ile Botsa arasındaki vadiye gelen heyete ‘Buranın zemini sağlam değil, sus tutmaz. Yapılacak masraf boşa gider’ dedik. Müteahhit firma ise ‘Devlet bana yap dedi, ben yaparım’ deyip işe başladı. Yaptılar, ama bizim dediğimiz gibi barajın zemini akan suyu hep yuttu. Baraj su tutmadı” dedi.

Zeminde su kaçağı

Zeminin onarımı için yapılan çalışmada ise akıllara durgunluk veren bir yöntem seçildi. Köylüler, “Onarım için çalışma yapan firma; veterinerlerin yeni doğan buzağıları sarmaladıkları battaniyelere benzeyen çulları barajın zeminine yaydıktan sonra üstünü de membranla kaplayıp güya zemini sağlamlaştırdı. Ancak membranın da suyu tutmaya gücü yetmedi” diye onuştu.

Müteahhit söktü

Yüklenici firmanın, işçilerini gönderip zemine serilen membranları da toplayıp götürdüğünü anlatan Botsalılar, “Barajdan geriye çürüyen çullar kaldı. Şimdi civar çobanlar burada koyun otlatıyor. Bizim uyarılarımıza kulak tıkayan 2013-2015 döneminin ilgilileri, devletin milyonlarca lirasının Ankaralı firmanın cebine karşılıksız olarak gitmesine müsaade etmiş oldular. Bize de barajın hurdası kaldı” diye konuştu.

Öte yandan Botsa Köyü topraklarını sulaması planlanan Güneydere Barajını arızalı haliyle DSİ’ye kabul ettirmeyi başaran Ankara merkezli firmanın internet sitesinde Botsa Barajını da ‘yapımını tamamladığı işler arasında referans göstermesi’ ise akıllara durgunluk veriyor. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.