1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Halktan Saklanan Anayasa Maddeleri Üzerine-3
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Halktan Saklanan Anayasa Maddeleri Üzerine-3

A+A-
  1. maddedeki değişiklikler Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini düzenliyor. Sıkça eleştirilen, ama hangi düzenlemelerine muhalefet edildiği açıklanamayan maddedir.

Muhalefetin propagandası nedeniyle, maddenin Cumhurbaşkanını kısıtlayan bölümüne dikkat çekmek gerekir. 104. madde şu ifadeleri taşıyor:“Temel haklar, kişi hakları ve ödevleriyle, siyasi haklar ve ödevler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenemez. Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz.Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz.Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanır.Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir.Cumhurbaşkanı, kanunların uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilir.(…) Cumhurbaşkanı ayrıca Anayasada ve kanunlarda verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır.”

Görüldüğü gibi Kanun Hükmünde Kararname ile Cumhurbaşkanı ne muhtarlıkları kapatabiliyor, ne lokantaları!

Sorumsuzluktan Sorumlu

Cumhurbaşkanına

  1. madde Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunu düzenliyor. Yeni maddeye geçmeden önce, değiştirilecek maddenin bir hükmünü sunalım; “Cumhurbaşkanının resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.”

Yani bugüne kadar Cumhurbaşkanlarının böyle bir zırhı vardı, yargılanamıyordu.16 Nisan’da oylanacak metinde “Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilir. Meclis, önergeyi en geç bir ay içinde görüşür ve üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilir.” ifadesi yer alıyor. (…)

Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı seçim kararı alamıyor.
Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkûm edilen Cumhurbaşkanının görevi sona eriyor.Dahası; Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için, görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanıyor.Biliyor musunuz; mevcut sistemde Cumhurbaşkanı hakkında bunların hiç birisi yapılamıyor. Ve bizim muhalefet Cumhurbaşkanına yargı yolu kapatılıyor” diye propaganda yapıyor.Yeni düzenleme Cumhurbaşkanlarına büyük sorumluluklar yüklemenin yanında ateşten gömlek giydiriyor.

Sonraki yazıda kalan bölümü ele alalım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.