1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Hammadde İthalatı Vergileri Kaldırılsın
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Hammadde İthalatı Vergileri Kaldırılsın

A+A-

Ayakta durmaya çalışan iş dünyasının sorunlarından birisi de fiyat avantajı ve rekabetçiliğin korunması için hammadde ithalatından Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesilmesidir.
İthalatı kontrol altında tutmak için vadeli yapılan dış alımlarda yüzde 6’lık Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisi iş dünyasını zor durumda bırakıyor. Yurtdışından kredi kullanımında yüzde 3’e kadar, vadeli olarak ithalata ise yüzde 6’lık KKDF kesintisi uygulanıyor. İş dünyası bu kesintinin ithalatta ek gümrük vergisi şekline dönüştüğünü ve bu şekilde bir uygulamanın dünyanın hiçbir yerinde olmadığına dikkat çekiyor. Kredi faizlerinin yükselmesinin ardından daha fazla vadeli hammadde ithalatına yönelen sanayiciler, alınan yüzde 6’lık KKDF ile fiyat avantajını ve rekabetçiliği yitirdiklerini söylüyor.
Peki, rekabet şansını yitiren sanayicimiz dünya pazarlarında nasıl söz sahibi olacak ve nasıl hayatta kalabilecek doğrusu merak ediyorum. Rekabet şansını yitiren sanayicimiz ihracatta da olumsuz yönde etkilenecek. Peki, ne yapılmalı? Öncelikle KKDF yükü kaldırılarak iş dünyası rahatlatılmalıdır. KKDF uygulamasından vazgeçilmelidir.
Konuyla ilgili görüştüğüm Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı ve İpek yolu Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Tahir Şahin, Türkiye’nin ara malı üreten sanayi tesislerine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Ara malı, yani hammadde ithalatı ülkemiz için son derece önemli bir konu. Çünkü 2013 yılında ülkemizde her 100 dolarlık ithalatın 73 dolarını ara malları, yani hammadde ithalatı oluşturdu. 251.7 milyar dolarlık ithalatımız içerisinde ara malı ithalatının tutarı 183. 8 milyar dolar gibi ciddi bir rakam olarak gerçekleşti. Dolayısıyla ülkemizin bu konuda adımlar atarak, meseleyi aşamalı olarak çözmesi gerekiyor. Bu adımlardan birisi hammadde ithalatından alınan vergilerin düşürülmesi. Özellikle döviz kurlarındaki yükseliş, ithalat oranı yüksek imalatçı sektörleri daha olumsuz etkiliyor. Maliyetler artıyor, fiyat avantajı ve rekabet gücü zayıflıyor. Vergi oranları düşürülerek, sanayicinin üzerindeki bu yük hafifletilmeli. Daha köklü bir çözüm için ise, Türkiye’nin ara malı üreten sanayi tesisleri kurmaya ihtiyacı var” diyor.
Tahir Şahin, Türkiye’nin ara malı üreten sanayiye sahip çıkmasının yanında, önündeki engellerin kaldırılmasını hatırlatırken, iş dünyasını olumsuz yönde etkileyen KKDF’ nin kaldırılması sağlanamaz ise, aşamalı olarak soruna çözüm getirilmesini dile getiriyor.
İthalata dayalı olan hammadde iş dünyası için önemli bir konu. Üretim giderlerinin yüksekliğinin nedenlerinden birisi de hammadde ithalatına dayanıyorsa yapılması gerekende bu sorunun giderilmesidir. Birden yapılamazsa bile adım adım KKDF’den iş dünyası kurtarılmalıdır. Kaldı ki, üretim ve üreticinin yanında olduğunu söyleyen hükümet söz konusu uygulamayı kaldırmalı ve iş dünyasının yanında olmalıdır.
Ne dersiniz? İş dünyasının talebine kulak vermek zor olmasa gerek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.