Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi İslam

A+A-

Şu tartışmaları oruç başlamadan önce yapsanız, bir karara bağlasanız da ağız tadıyla orucunu tutsa ümmet-i Muhammed (sas), iyi olmaz mı? İnanarak tutanlar için orucun bir gün önce, bir gün sonra, bir saat kısa veya bir saat uzun olması önemli değildir. Önemli olan Müslüman olmayanların önünde “kurumsal” bir İslam imajımız olmasıdır.
Müslüman’ın Müslüman’a propaganda yapması bir şey kazandırmaz İslam’a. Ben daha iyi oruç tutarım, daha çok namaz kılarım gibi İslam’a hizmet ile alakası olmayan boş tartışmalar, bizi asıl görevimiz olan “İslam’ı yaşamak ve diğer insanlara örnek olarak” onları da doğru yola davet etmekten uzaklaştırıyor.
İslam’ı yaşamak deyince, gezdiğim ülkelerde gördüklerimin etkisi ile hangi İslam demek zorunda kalıyorum. Yaram depreşiyor ve yeryüzünde onlarca Müslüman ülkenin, düşmanın ekmeğine yağ sürermiş gibi, birbirine diş bileyen kutuplara ayrıldığını hatırlıyorum. Başı sıkışan bir Müslüman ülkeye yardım etmek yerine birbirlerinin kuyusunu kazan din kardeşlerimiz(!) bilmeyenler varsa, bu konu araştırmaya değer arkadaşlar. Dünyada 1,5-2 milyar Müslüman olmasıyla, ümmetin bu kadar kalabalık olmasıyla övünmeyiniz.
Askerlikte kısa ve öz bir şey öğrendim, “hareket birliği ve görüntü birliği” çok önemlidir. Ama Müslüman ülkeler Ramazan orucunu bile aynı günde başlatamıyor.
Diyanet işleri başkanlığı açıklamış, kabul ettikleri içtihada göre hilal dünyanın neresinde görülürse görülsün, görüldü kabul edilip oruca başlıyoruz demiş ve eklemiş; bu yıl Ramazan hilali, 8 Temmuz gecesi (Greenwich saati) 21:26 da Güney Amerika kıtasının doğusunda yani Brezilya, Surinam, Uruguay’ın doğusunda görüldüğünden sahura 8 Temmuz gecesi kalktık.
Güzel, buna itirazımız olamaz ama yeryüzünde bizimle beraber onlarca Müslüman ülke var ve bunlar ile niçin birlikte hareket etmek üzere bir istişare ortamı oluşturup, onları da kabul ettiğiniz içtihada davet etmediniz? diye sormadan edemiyorum.
Yurt dışı seyahatlerimde üzülerek öğrendim, kitaplardan okuduğum bilgilerden daha keskin bir farklılaşma var İslam coğrafyasında ve herkes kendi inandığına sarılıp diğerini reddediyor. Bunu fırsat bilen ajan, casus misyonerler de “aradaki çatlakları uçuruma dönüştürmede” hiç zaman kaybetmiyorlar.

Bu gerçekle yüzleşince, niçin? diyorum dini liderler bir araya gelip de Allah, Kuran ve Peygamber ekseninde bir “diyalog” çatısı oluşturmuyorlar. Bazı denemeler olmuş ama tutmamış, vazgeçmek mi gerekir? Niçin devam etmiyorlar?
Başbakanımız Filistin için İsrail’i ve onun destekçisi ülkeleri karşısına alıyor, Somali’ye herkesten önce yardıma koşuyor da böylesine yapısal ve hayati bir “birlik çatısını” akıl edemiyor mu? diye düşünüyorum ister istemez.
Altyapı yatırımları seçmenin gözüne görünmez ama tarihe not edilir. Popülist hareketler ise hemen oya dönüşür. Hedeflerinin kısalığı ve uzunluğu siyasilerin davranışlarını etkilemesi normaldir de “Din – Allah” adına siyaset ile oy toplayanların böyle bir davranışa hakkı olmamalı bence.
Dünya’ya barış mesajı verebilmek uğruna(!) Vatikan’a diyalog için gidebilenlerden, İslam dünyasında da bu tür diyaloglara katılmasını beklemek geliyor içimden. Türkçe olimpiyatları gibi sosyal bir organizasyon için milyonlar harcayıp, günlerce faaliyet sürdürecek güce sahip olanlar, İslam coğrafyasındaki kırılmalar ve bizleri birbirimize düşman eden hurafeleri, duygu ve inanç dünyamızdaki dikenleri temizlemek için gereken “İslam’da Birlik Kurultayı” gibi bir organizasyonuna güçleri mi yetmiyor? Akıllarına mı gelmiyor, işlerine mi?

Rekabet Güzel Şey

Bu yıl en büyük 500 şirket listesine Konya’dan 9 şirket girmiş, hepsi için Allah’tan daha büyük başarılar vermesini diliyorum. Özellikle yakından tanıdığım Akova Süt ile Enka Süt’ün iki kardeşin firması olarak böyle bir başarıya ulaşmasın da araştırmaya, örnek almaya değer olduğunu ifade etmek isterim.
Bu vesile ile yalakalık yerine rekabet ve liyakatın siyasette de işlemesini sağlayacak bir sistemin özlemini duymanızı hasretle bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum