Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi Osmanlı-2

A+A-

Dün kaldığımız yerden devam edelim, Vahdettin de benim, Atatürk de. Birini övmek için diğerine sövmek gerekmiyor. Söverken asıl kime hizmet ettiğimizi görmek için uyanmamız ve sonrasında şu soruların cevaplarını bulmamız gerekiyor demiştik dün. Osmanlıyı 600 yılda kaç padişah yönetmiş sorusuna cevap vermişsinizdir, 36 padişah. Peki, hangilerinin icraatı hakkında kısaca da olsa konuşabilirsiniz? İkinci aşamada, Osmanlı en büyük olduğu döneme kaçıncı padişah ile ulaşmıştır? Bu soruya vereceğiniz cevaba göre yeni sorular gelecek.
*
Üçüncü aşamada, Osmanlı ilk toprak kaybını 623 yıllık ömrünün kaçıncı yaşında yaşamıştır? Osmanlıdan en büyük parçayı Cezayir’i Osmanlının himayesi ile biti kanlanan hangi prenslik yutmuştur ve Osmanlının buna tepkisi ne olmuştur? Osmanlı hangi padişah döneminde Avrupa’dan kanun ithal etmiştir? Laiklik ilk hangi padişah döneminde Osmanlı hukukuna girmiştir? Batılılaşma reformları ile sarığı bırakıp fese hangi padişah döneminde geçilmiştir? Osmanlı zamanında sarığı bırakmam diyenler ile Cumhuriyet zamanında fesi bırakmam diyenler aynı kişiler midir? Arapça alfabeyi değiştirme veya yeni harfler ekleme ihtiyacı hangi padişah döneminde gündemdedir? Bundan sonra “gavura gavur denmeyecektir” kanunu ile Türklerin yerini gavurların aldığının bile konuşulması hangi dönemde suç haline getirilmiştir?
*
Dünyanın en büyük toplarını hangi padişahımız yaptırdı desem hemen bilirsiniz ama Osmanlı, askerinin eline vereceği tüfeği yapamayınca, hangi ülkeden üstelik borçlanarak tüfek almıştır, diye sorsam ne dersiniz? Burada önemli olan hangi padişah değil, Osmanlının nereden nereye ve hangi sebepler ile düştüğünü sorgulamak ve anlamaktır. İstanbul’u işgal etmesine ramak kala Çorlu’da duran Rus ordusu, neden korkarak geri dönmüştür? Osmanlı ordusundan mı yoksa Avrupalı dostların(!) Osmanlıyı sana tek başına yedirmeyiz politikasından mı? Osmanlının düştüğü durumu anlamak yerine, buradaki diplomasisini zaferleştirmek kimin aklına ve işine gelir?
*
Osmanlı, bir devletin devlet olmasını sağlayan vergi toplama ve yönetme hakkını hangi kanun ile alacaklı Avrupa devletlerine teslim etmiştir? Bir ipucu vereyim bkz: Düyun-u umumiye kanunu.
*
Sonraki aşamada, Osmanlı paylaşılıp, hilafet başkenti İstanbul bile haçlılarca işgal edilince, Anadolu’da bir kurtuluş savaşı organize etmeye çalışan askerler hakkında bu çabalarından vazgeçmedikleri için “kendileri dinden çıkmıştır ve onları takip edenler de kafir olacaktır” tehdidini içeren fetva kim tarafından verildi diye sormuyorum, zira geçmişte kalan şahıslarla uğraşmak işimize yaramaz. Soru şu olmalı, öyle bir fetva hangi şartlar altında verilir, o şartlara niçin düşülür ve böyle bir fetvaya kimler, niçin ve hala inanmaktadır?
*
Cumhuriyete düşman olarak geçmişi ve gerçekleri değiştiremeyiz. Yukarıdaki soruların cevaplarını bulursanız, Cumhuriyeti kuranların o zamanlar hiç yok veya entarisiyle gezen çocuklar olduğunu görürsünüz. Milletini sevmek ile ırkçılık arasındaki farkı çözemeyenler bunu görebilir mi acaba? Görsünler inşallah.
*
Dün birlikte olunan muhterem hoca efendileri bugün ihanetle, sahte peygamberlikle suçlayıp, eline geçirse zindanlarda çürütme hayalleri kurarak, taraf tutanları kışkırtarak, toplumu gererek Osmanlıyı geri getiremeyiz. Bugün başta olsaydı ve bir hocaya bu şekilde muhalefet etseydi Atatürk için neler derdik?
*
Düşman her zaman olacaktır, hain ve işbirlikçiler hoca veya doktor veya öğretmen kılığında hep var olacaktır. Medya her zaman zihinleri karıştıracaktır. Güncel olarak yaşadığımız olayları bile tam anlayıp kim hain, kim kahraman, kim soyguncu kim koruyucu, net anlayamadığımız halde 50-100 yıl önce yaşananlar hakkında nasıl bu kadar kesin sınırlar çizip düşmanlıklar üretebiliyoruz? sorusunu akıllarınıza sunmak isterim.
*
Tarafsız olan bitaraf olur değil de Müslümanların kavgasında sağduyu ve İslamda birlik hedefi ile arayı bulmak yerine birinin tarafını tutanın imanında şüphe edilir denilmeli bence.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.