Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi Osmanlı-I

A+A-

Osmanlı geri geliyor, herkese heyecan veriyor! Kendisini Osmanlıcı, Osmanlı torunu gibi ifadeler ile tanıtan arkadaşlara soruyorum; hangi Osmanlı geliyor?
*
Dünya tarihine 623 yıllık kocaman bir iz bırakan, 3 kıtada, 17 milyon kilometrekarelik bir coğrafyaya hükmeden, onlarca devleti yöneten, çağ açıp çağ kapatan Osmanlının gelmesini kim istemez ki. Burada sorun yok, sorun insanların Osmanlıdan ne anladığında. 600 yılı aşan bir devletin tarihini birkaç güzel hikaye ile anlatanlar ve anladığını sananlarda sorun. 600 yıllık Osmanlı derken kim gurur duymaz ki. Ama bu 600 yılın hepsi mi kahramanlık hikayesi diye soramayanlarda sorun. Eğer öyle olsaydı bugün 715. yılımızı kutluyor olmamız gerekmez miydi? Hatta Selçuklu Devletini de dahil edip bin küsuruncu kuruluş yılımızı kutluyor olmamız gerekirdi. Bu açıdan bakınca Anadolu’da 3 farklı devlet değil, tek devlet olduğumuzu konuşmalı değil miyiz? Zira millet aynı, merkez coğrafya aynı, din aynı, en önemlisi düşman aynı ve dejenerasyon dönemlerini saymazsak dil aynı, yönetim şekli farklı sadece.
*
Bunu anlarsak aslında düşmana hizmet eden kavgalarımız son bulacak. Çünkü Osmanlıcıyım diyerek, Cumhuriyete düşman olan kardeşlerimiz var. Düşman olmalarının sebebi ise Osmanlı Devletini Türkiye Cumhuriyeti ve onun kuranların yıktığına inanmışlar, inandırılmışlar. Peki Selçukluyu da Osmanlı bitirdi diyerek Osmanlıya düşman olanlar çıkamaz mı aramızdan? Mantığın sınırları vardır ama saçmalığın sonu, sınırı yoktur? İnsanları kandırıldığına inandırmak, onları kandırmaktan çok daha zordur. Saltanattan demokrasiye geçiş kolay bir iş değil elbette, haliyle zorluklar yaşanmış, acemilikler, hatalar yapılmış. Dahası Cumhuriyet ilk kuruluş yıllarında elinde hükümet ve bürokrasiye yetecek insan kaynağı bulamıyor, Osmanlının son dönemindeki savaşlar yüzünden. Elde kalan eğitimli bir avuç gazinin de dünyadan bir beklentisi kalmamıştır. Son çare Osmanlıdan gelen tecrübeli(!) şahıslar ile beraber kuruluyor Cumhuriyet hükümetleri. Dedik ya 2 ayrı devlet yok, tek devlet ve yönetim şekli değişik dönemler var.
*
Bir adam bir fısıltı yayar aslında öyle değilmiş, şöyleymiş der ve herkes fısıltıya daha çok inanır, nifak tohumları suya güneşe ihtiyaç duymadan karanlık ve cahil zihinlerde kolayca yetişir ve hızla yayılır, gerçek bir kenarda öksüz kalırken. Bir delinin yaptığını 40 akıllı düzeltemez. Bir delil ile 40 alim imana gelir de, 40 delil ile bir cahili etkileyemezsin.
*
Kendi eliyle kendilerini tuzağa düşürürler sonra da isyan ederler, bizi kandırdılar, dost göründüler diyerek başkalarını suçlarlar. Düşmanı düşmanlık yaptı diye suçlayamazsın sevgili kardeşim. Düşmana sana bu kötülüğü yapma fırsatını verdiğin için kendini suçlamalısın. Bir ülke için hain mi daha tehlikeli yoksa cahil mi? Elbette cahil hainden daha tehlikelidir, çünkü hainler amaçlarına cahillerin desteği olmazsa ulaşamazlar. Hatayı kusuru kendinde aramayanlar gelişemezler ve bir süre sonra polemik, demagoji üretmek zorunda kalırlar. Bunu fark edemeyen toplumların da ileri gitmesi de beklenemez.
*
Hangi Osmanlı? Sorusuna dönelim ama şu tespitimi paylaşmalıyım önce; Vahdettin de benim, Atatürk de. Birini övmek için diğerine sövmek gerekmiyor. Söverken asıl kime hizmet ettiğimizi görmek için uyanmamız ve sonrasında şu soruların cevaplarını bulmamız gerekiyor; Osmanlıyı 600 yılda kaç padişah yönetmiş? Peki Osmanlı torunuysan kaç tanesini sayabilirsin? Öyle isimleri sallamak yok neler yaptığını da kısaca hatırlatınız lütfen?
*
Sorularda ikinci aşamaya yarın geçelim inşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.