1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Has Parti'den demokrasi manifestosu
Has Partiden demokrasi manifestosu

Has Parti'den demokrasi manifestosu

Halkın Sesi Partisi Konya Milletvekili Adayları seçim çalışmalarının startını verdi.Has Parti Konya Milletvekili adayları düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.

A+A-
 
Toplantıda konuşan Has Parti Konya İl Başkan Vekili Esat Ulu, 12 Haziran 2011 seçimlerinden Türkiye ve Konya için hayırlı bir sonucun çıkmasını temenni ettiğini belirterek “Biz HAS Parti Konya İl Teşkilatı olarak tüm birimlerimizle seçimlere hazırız” dedi.
 
Toplantıda milletvekili adayları da kendilerini tanıttı.
 
Has Parti Konya Milletvekili adayı Av. Veli Tolu yaptığı açıklamada “Üyelerimizin iradesine saygı gösterdik ve listemiz üyelerimizin iradesiyle belirlendi. Şunu açıkça ifade etmeliyiz ki bu liste falanın filanın listesi değildir. Bu liste Has Parti Konya İl Teşkilatlarının listesidir" dedi.
 
Erdemli insanların oluşturduğu topluluklarda her bireyin söz hakkı ve itiraz hakkı olduğunu ifade eden Tolu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 
"Bunun dışında sürekli olarak benim yerime sen karar ver demek tekil egemenlerin doğmasına sebep olur. Tekil egemenlik ne demek? Ben anlamam sen bilirsin demek. Ben düşünemem benim yerime sen daha iyisini düşünürsün demektir. Ya da tersinden bakarsak, sen anlamazsın, ben senin için daha iyisini düşünürüm, demektir ki bu da jakoben anlayışın en belirgin tezahürüdür. Siz buna ister derebeylik deyin, ister reislik deyin, isterseniz krallık, isterseniz padişahlık diyebilirsiniz. Ama asla demokrasi ve cumhuriyet diyemezsiniz. Tekil egemenin olduğu yerde bireyden bahsedemezsiniz. Bireyin fikri yoktur. Birey sadece itaat eder ama soru soramaz. Sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti teşkilatlarının da önemi yoktur. Onlar sadece hizmet eder ama söz söyleme hakları yoktur. İşte böyle bir toplumda her şey bir kişinin ya da zümrenin bekasına hasredilir. Burada özgürlükten, adaletten, hakkaniyetten, kardeşlikten ve merhametten bahsedemezsiniz.
 
Ne yapalım o böyle istedi “vardır bir hikmeti” der geçersiniz. Kulların yaptığı için “Hikmetinden sual olunmaz” anlayışı bir gelenek haline gelmişse orada kula kulluk başlamış demektir. Bu böylemi olmalı? Elbette hayır. Böyle olmalı diyenler Türkiye’de kurulu mevcut statükonun devamını istiyor demektir. Bu statüko hangi parti ya da gurup adına olursa olsun kabul edilebilir bir statüko değildir. Başkası yaptığı zaman kötü olanın biz yaptığımız zaman iyi olmasını düşünmek en basit tanımıyla iki yüzlülüktür. Ancak özgürlük, adalet ve merhamet isteyenler için bunun böyle devamını istemek mümkün değildir. Öyleyse ne yapılmalı? Öncelikle bugünkü siyasal statükonun sağlayıcısı olan 12 eylül vesayetçi mantığının ortadan kaldırılması gerekir. Yani 12 Eylül anayasasının, seçim kanununun, siyasi partiler kanununun, meclis iç tüzüğünün ve bunlara bağlı tüm kanunların en kısa sürede değiştirilmesi gerekir. Bu sistem devam ettiği sürece partilerin daha özgür bireylerden oluşması ve demokrasinin gelmesi imkânsızdır. Ancak iktidarın bu değişikliği yapacak iradeyi göstermediği de bir gerçektir. Anayasa değişikliği her seçimde kavga üretmek ve oy toplamak için kullanılan bir malzemeden öteye gidememiştir"

Konuşmasında Konya’nın sorunlarına da değinen Tolu, kentin sahipsiz kaldığını iddia etti. Bunu birilerini eleştirmek için söylemediğini, bir tespitte bulunduğunu ifade eden Veli Tolu, şunları söyledi:
 
"Sivil toplum örgütleriyle, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, belediye ve valilik makamlarıyla, siyasi partileriyle herkesin sorumluluğunu gerektiren bir sahipsizlikten bahsediyorum. Mesela bir futbol takımız var ama sahiplenemiyoruz. Neden? Çünkü takımın yöneticileri takımı sadece kendilerinin sanıp topluma mal edemiyorlar. Konya’nın yerel idarecileri takımı sahiplenmiyorlar. Toplum yöneticilerden kopuk, yöneticiler toplumdan kopuk. Yerel idareciler senin adamım benim adamım kavgasındalar. Mesela kar yağdığı zaman uçak kalkamıyor. Ama sanayicilerimiz bunu dert edinmiyor. Çünkü pek çoğumuz bunun oy verdiğimiz partiye zarar vereceğini düşünüyoruz. Konya’nın ihracat toplamının yarısından fazlası Mersin, Antalya ve İzmir’in hanesine yazılıyor. Ama hiç birimiz çıkıp Konya’da neden serbest bölge ve lojistik merkezi yok diye soramıyoruz. En gereksiz yerlere üst geçitler yapılıyor ama nedenini sorgulamaya cesaretimiz yok.
Konya’da bulunan merkezi idare müdürlüklerinin pek çoğu yıllarca vekâletle yönetiliyor, vekâletle yönetmenin eksik yönetme olduğunu bildiğimiz halde, ama bunun sebebini soramıyoruz. 8 yıldır iktidarda olan Ak Parti'ye neden hala başörtüsü yasağını kaldıramadığını soramıyoruz. Bunların pek çok örneğini verebiliriz.
 
 
Milletin sorunlarının ancak kendisi söz sahibi olursa çözebileceğini, bunun da ancak halkın sesini duyuracağı bir siyasal zeminin iktidar olması ile mümkün olacağını söyleyen Tolu,  parti olarak bütün siyasal alt yapıyı buna göre dizayn ettiklerini kaydetti.
 
Tolu konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Ceketimi assam seçilir anlayışının hâkim olması, millet adına seçilenlerin millete değil, genel başkanına hesap verir hale gelmesine sebep olmaktadır. Biz böyle yapmayacağız. Toplumun desteği ve zorlaması olmadan bu ülkenin gelişmesinin imkânsız olduğunu düşünüyoruz. Ve bunun için katılımcı, öncelikle özgür bireylerin var olduğu ve korkudan uzak bir toplumun inşasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Bütün siyasal alt yapımızı da buna göre dizayn ediyoruz. Milletvekili adaylarımızın tespitinde de bunu öngördüğümüz için aday tespitinde tamamen Konya teşkilatlarımızın talebi ve onayı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylece millet adına vekâlet alanların millete hesap vereceği bir siyasal ortam inşa etmeye çalışıyoruz. Birilerinin milletvekili olması birilerini sevindirebilir ya da birilerinin aday yapılmaması birilerini sevindirebilir. Ama bu milletin derdine çözüm olmaz.
Millet sorunlarını ancak kendisi söz sahibi olursa çözebilir. Buda ancak halkın sesini duyuracağı bir siyasal zeminin iktidar olması ile mümkün olacaktır"
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.