1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Hastane mi, Stadyum mu?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hastane mi, Stadyum mu?

A+A-

Ağustos ayında AK Partinin 12. yılı vesilesi ile Konya İl Teşkilatının davetine iştirak etmiştik. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini dinledik. Hızlı trenden çift yollara, ihracat artışından dış borçlara kadar birçok konuda nereden nereye geldiğimizi gösteren güzel bir sunum hazırlamışlar. Ve daha neler yapacaklarını da anlattılar. İnşaat sürecinde sorun yaşanan Numune Hastanesi ile Stadyum konusu da konuşulmuştu.
*
O günden sonra görebildiğim kadarı ile stadyum inşaatı hummalı bir şekilde devam etti ve seçimlere yetişecek gibi bir seviyeye ulaştı. Numune hastanesi inşaatında ise benzeri bir durumdan söz etmek mümkün değil, gazetemizin yazarlarından Mehmet Ali Eskipostalcı kardeşim bu konuda bir çalışma yapmış, aşağıda alıntıladım.
*
“Numune Hastanesi’nin başına gelenler sanırım pişmiş tavuğun başına gelmedi. Ne demek istediğimi az çok anladığınızı tahmin ediyorum. Evet evet ilk aklınıza gelen konudan bahsediyorum. Yaklaşık 2 yıl önce TOKİ tarafından başlatılan çalışmayla yıkılan Numune Hastanesi’nin yerine bin 100 günde yapılacak olan hastaneyle ilgili çalışmalar ilk etapta gayet güzel bir şekilde ilerledi. Konyalı milletvekillerimiz öve öve bitiremedi yapılacak yeni hastaneyi. Semazen figürlü yapılması planlanan bu hastane 500 yatak kapasiteli olacaktı. Üstelik hastanenin her odasında tuvalet, lavabo, banyo, televizyon, buzdolabı ve giyinme dolapları bile bulunacaktı. Ardı arkası kesilmeyen açıklamalarla sadece maketten ibaret olan hastanemizin reklamı çok iyi bir şekilde yapıldı. Her şey yolunda derken TOKİ ile Sağlık Bakanlığı arasında birtakım sorunlar yaşandı. Bu sorunlar yapılacak yeni hastanenin inşaatının aylarca durmasına neden oldu. Tam sorunlar aşıldı, hastane kaldığı yerden devam edecek derken, bu kez de ihaleyi alan firmayla ilgili sorunlar patlak verdi. Bildiğimiz kadarıyla TOKİ mevcut firmayla sözleşmeyi feshetmek için şu günlerde çalışmalara başladı. Peki, bu süreç ne zaman tamamlanacak? Ne yazık ki bunun net olacak cevabını verebilecek kimse yok.”
*
Şimdi soru şu, Türkiye’de seçmeni etkilemek için spor sahası yapmak mı daha evla yoksa hastane yapmak mı? Aslında her ikisi de birbirinden önemli yatırımlar. Konya’da yeteri kadar hastane var ise bunu konuşmaya bile gerek yok.
*
Soruyu siyasilere sormuyorum, onları seçenlere soruyorum; eğer siz spor yatırımlarını sağlık yatırımlarına tercih edecek kadar sağlıklı bir nesiliz diyorsanız, diyecek bir şey yok, ama strese girince, çözümler üzerinde düşünmek, öneriler üretmek, çalışmak yerine bir futbol maçına gidip bağırıp çağırarak rahatlıyorsanız yine diyecek bir şey yok.
*
Sizin yerinize birileri düşünür ve çözer. Siz de vardır bir hikmeti diyerek razı olursunuz. Canınız sıkılınca da gidersiniz bir maça rahatlar gelirsiniz.
*
Stres yok hastalık yok, hastalık yok hastaneye gerek yok…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.