1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Hata Nerede, Suç Kimde?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hata Nerede, Suç Kimde?

A+A-

Türkiye dünyanın akupunktur noktalarından birisinde bulunuyor. Böylesine zor ve ciddi bir bölgeyi yönetmek için günlük taktik üreten kişiler yerine uzun dönemli strateji üreten ekipleri yetiştirmemiz gerekiyor. Ve artık anlamamız gerekiyor ki; Türkiye, düşmanı suçlamayı bırakıp, nerede hata yapıyorum diye sorgulamaya başlamadan içinde olduğu sorunların üstesinden gelemez.
*
Düşman, düşmanlık yapmak için vardır. Başına gelen her belada düşmanı suçlamak ise ahmaklıktır. Doğrusu, biz nerede hata yapıyoruz, hangi politikalarımız yanlış ki düşman bize düşmanlık yapabilecek cesaret ve ortamı bulabiliyor, bu cesaret ve ortamı engellemesi gerekenler neyi eksik veya yanlış yapıyor, vb sorulara cevaplar aramaya başlamaktır. Türkiye bu soruların cevaplarını bulduğu ölçüde düşmana hak ettiği tepkiyi verebilir. Aksi halde ahmaklık çukurunda boğulacaktır, zaten düşmanın da istediği de budur.
*
Düşünmeyen insanların içine düştüğü kısır döngüde, ahmaklıktan beslenenler ile hakikati arayanların birbirini yemekten düşmana karşı tedbir almaya vakit bulamadığı hem bilimsel hem de tarihi bir gerçektir.
*
Tarihten bir not: İkinci Dünya Savaşı’na, Almanya’yı durdurmak için sonradan katılan ABD ordusunun Avrupa’ya yaptığı başarılı Normandiya Çıkarması Almanların teslim olmasını sağlamıştır. Bu zafer sonrası çıkarmayı yöneten komutana basın toplantısında sorarlar; -Sayın General bu başarı kime aittir? General cevap verir; Başarı elbette bana aittir! - Gazeteci, bu cevap fazla bencilce değil mi diye itiraz etmek isteyince General şöyle bir karşı soru ile yanıt verir; Normandiya Çıkarması bir hezimet olsa idi kimi suçlayacaktınız? Gazeteci, elbette sizi çünkü sevk ve idare sizde idi. - Bunun üzerine Generalin cevabı net olur; Eğer hezimette suç benim olacaksa, zaferde de başarı benimdir…
*
Yüreğimize ağı salan son elim terör saldırısında, sosyal medya milleti Sayın Cumhurbaşkanımız üzerinden kavgaya tutuştu. Bir taraf bu saldırıdan dolayı Cumhurbaşkanımızı suçlarken diğer taraf bu suçlamaları ihanet gibi göstermeye çalışıyor. Keşke düşünseler ve Allah’ın ‘Adil ol!’ emrine uygun hareket etseler. Hiç kimse övüldüğü kadar iyi yerildiği kadar kötü olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her başarısının altında Cumhurbaşkanımızı göstermeye çalışanlar, başarısızlıklarda da aynı kişiyi görmek zorunda kalırlar. Çünkü başarılar bizim, başarısızlıklar başkasının olamaz! Müslümana yakışan adalet duygusunu korumak ve yaymaktır, kendine zarar geleceğini bilse bile. İhanet kula kulluk etme seviyesine gelen propaganda ile milletin sorunlarına bulunması gereken çözümlerin ihmal edilmesi ve milletin zihninin yanlışa yöneltilmesidir.
*
Tartışmalar, kendisini Müslüman tanıtan insanların Türkiye’ye karşı niçin cihat ilan ettiğini, düşmanın ağzı ile konuştuğu halde peşine milyonlarca insanımızı takabilen hoca efendilerin, üstatların, âlimlerin sözde İslam’a hizmet ediyor görünürken özde İslam düşmanlarının hizmetinde olduklarını, bunların kendi başına hiçbir şeye gücü yetmeyeceği halde, kandırdıkları cahil kalabalıklarımızdan güç aldıkları için ana düşmanın cehalet olduğunu, tarih boyunca İslam uğruna en çok şehidi veren milletin Türk Milleti olduğunu Müslümanlara anlatmak yerine Türk Milleti diye bir millet yoktur diyenleri baş tacı etmenin esas düşman olduğunu, Birinci Dünya Savaşı’nda, cihat ilan eden halifeyi dinlemek yerine, İslam düşmanları safında halife ordusuna karşı savaşanların torunlarını din kardeşi zannetmemek gerektiğini anlamak ve anlatmak için olmalıdır…
*
En dipten en tepeye her birey bu sorgulamayı yapmak zorundadır çünkü başımıza gelenler düşmanı suçlayarak kurtulabileceğimiz türden şeyler değildir, layık olduğumuz şekilde yaşayacağımızı ve yönetileceğimizi haber veren ilahi kanunun tecellisidir… Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.