1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Hatadan Dönmek Erdem, Tekrarlamamak Sorumluluktur
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hatadan Dönmek Erdem, Tekrarlamamak Sorumluluktur

A+A-

15 Temmuz işgal girişimi sonrası FETÖ/PDY operasyonları ile yatıp-kalkıyoruz. Ancak bütün bunlar yapılırken çok daha dikkatli ve akıllı olmak gerekiyor. Geçmişten ders alıp geleceğe güvenle bakabilmenin yolu ancak bugünü iyi değerlendirmekle mümkün olur. Bugünü iyi değerlendiremezsek yarın yine hata yapmışız, kandırılmışız, bizi aldatmışlar gibi sözleri tekrarlamak zorunda kalırız.

Bir belediye Başkanı önce partiden ihraç ediliyor, sonra gözaltına alınıyor ve daha sonra da denetimli serbestlik şeklinde bırakılıyor. Bu uygulamanın neresi doğru? Şüpheli durumu varsa partiden ihraç etmeden önce gözaltına alınıp soruşturmadan geçmesi suçlu bulunması halinde ihraç edilmesi gerekmez mi?

***

18 Ağustos tarihli köşe yazımda da vurguladığım gibi bu tür operasyonlar başarıya ulaşılabilmesi için temizliğin içten dışa doğru olması gerektiğini özellikle vurgulamıştım. Hatta örgüt üyesi görevden alınırken yerine atanan kişinin de örgütün bir başka üyesi olduğu dedikoduları güncelliğini korurken görevden alınanların yerine yapılacak atamalarda çok daha titiz davranılması gerektiği gerçeğini unutmamalıyız.

Belediye otobüsü ile eve dönerken zorunlu kulak misafiri olduğum bir sohbeti de sizlerle paylaşmak isterim. Adamın biri anlatıyor; “Yahu kardeşim iyi de bakıyorum herkes paralelci bir de bakıyorum ki herkes paralele küfrediyor bunları ayırmak çok zor.” Diğeri gülümseyerek; “Çok haklısın diyor ve ekliyor. İyi de kardeşim geçmiş dönemde mutaassıp muhafazakar olarak bilinen kesimin hangisinin yolu bunlarla kesişmedi ki? Vatandaş bunlara yönelirken suçlu yok mu? Devlet vatandaşı bunların kucağına itti sonuç ta böyle oldu. Çocuğunu düzgün bir okula göndermek isteyen dinini diyanetini öğrensin diyen bunları okullarına gönderdi. Bunlar temiz insanlar diyerek kimileri kurban bağışı verdi, kimileri derisini bağışladı imkanı olanlar da himmet ve yardımlarla hatta burslarla bunlara destek oldu.”

***

Eve yaklaşınca kapıya doğru yürürken iki dostun sohbeti aynı mealde sürüp gidiyordu. Zorunlu binişten sonra şöyle bir düşündüm ikisi de haklıydı. Bu örgüt bu hale gelinceye kadar kimsenin suçu yok muydu? Elbette bu konuda hepimizin suçu vardı çünkü uyutulduğumuzu farkedemedik. Ama şartları hazırlayan devletin de suçu büyüktü elbette…

Bugün karşımıza FETÖ diye bir örgüt çıktı. Yarın bir başkasının örgütlenerek başka şekilde karşımıza çıkmaması için kurum ve kuruluşların yapılanmalarına dikkat etmek ve kuralları ona göre düzenlemek gerekir. Bu tür oluşumlar boşlukları doldurarak buralara geldiklerine göre arkamızda boşluk bırakmadan yürümeyi öğrenmek zorundayız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.