İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayal Et

A+A-

“İyi niyet, dürüst duygular ve ideallere duyulan tutkulu inanç, harika bir siyaset veya -sinemadan çok daha gerekli olan- etkileyici toplumsal çalışmalar meydana getirebilir. Fakat kesinlikle iyi filmler ortaya çıkartacak diye bir şey yoktur.”

Federico Fellini

***

Hayal et. Rüya gör. İste. Dua et. Çalış. Dene. Yılma. Azmet. Sabret. Bak alkışlar karşında. Tebrikler. Haydi! Şimdi daha çok çalış. Daha büyük hayaller kur. Fikir at ortaya. Çalış. Dene…

Ruhani yeteneğini öldürmeyen insanlar, bu yeteneklerini beslemeye devam ettiklerinde başarılı olmaları muhakkaktır. İnsanoğlu elbette pek çok işte üst düzey başarılar elde edebilir. Köprüler yapabilir, ismini hayırla yâd ettirecek. Ağaçlar dikebilir, gölgesinde nesilleri ağırlayacak. Başarıdır her biri de… Helal para kazanabilir, başarıların en değerlisi olarak. Sanat icra etmek, hepsinden ayrı bir yerde, hayranlık uyandırıcı, cezbedicidir. Kaliteli sanat üretmek anlaşılmaktan öte tanınmaktan ziyade başlı başına bir başarı ve tatmin sebebidir.

Bir avuç insan uğraşıyor şimdilerde milli ve manevi değerlerimize karşı hassasiyet içinde mesleğini, sanatını icra etmeye çalışan. Kıymetlerini bilelim onların. Üç kuruş için her türlü teklife evet diyen, sırf alkış hırsından dolayı karakterinden ödün veren binlercesi var. Binlercesinden fazlası da sosyal medya ortamlarında kendilerini reklam etmekteler. Sınıfça çıldırmışçasına video çekenler, slime kıvamındaki aile ilişkilerini afişe edenler ve çok daha fazlası…

Allah cümlemizi sosyal medyanın şerrinden muhafaza buyursun. “Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur; böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar” der Jim Carrey. Umarım bunları anladığımızda çok geç kalmış olmayız.

***

“Efendiler! Hepiniz me’bus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz hatta reisicumhur olabilirsiniz fakat sanatkar olamazsınız. Hayatlarını sanata vakfeden bu çocukları sevelim.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Kültür Sanat Günlüğü

*Konya Şehir Tiyatrosu, Taner BÜYÜKARMAN’ın yazdığı Mustafa UZMAN’ın yönettiği “Bir Yunus Hikayesi – Kumdan Şehir” temsili ile 14-21-28 Kasım ile 5 Aralık 2017 saat: 19.30’da Mevlana Kültür Merkezinde… Rezervasyon için: 0332 221 84 87 Gösterimler ücretsiz.

*Mehteran Halk Konseri 17.11.2017 14.30’da Mevlana Meydanında…

*Türk Sanat Müziği Konseri 17.11.2017 20.00’de Mevlâna Kültür Merkezinde…

*Semâ Gösterisi 18.11.2017 19.00’da Mevlâna Kültür Merkezinde…

*Yavuz TURGUL’un yönettiği Şener ŞEN’in rol aldığı ‘Yol Ayrımı’ filmi sinemalarda…

* 90. Oscar Ödülleri için Türkiye’nin aday filmi ‘Ayla’ hâlâ gösterimde…

*Eğitim-Bir-Sen’in organize ettiği toplamda 11.500 TL ödüllü ‘Eğitimden Bir Kare’ fotoğraf yarışması başladı. Bilgi için: http://www.ebsyarisma.org/fotografyarisma Son başvuru: 10.04.2018

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.