1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Hayalimiz AB Gerçekler OD
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayalimiz AB Gerçekler OD

A+A-

Bu başlığı otuz yıl önce okusanız, hayalimiz su gerçekler ateş diye anlardınız, yani “su hayal ederken ateşe düştük” gibi. Oysa günümüzde çoğunluk AB deyince Avrupa Birliği anlıyor ama ab sözcüğünün su anlamına geldiğini hatırlamıyor… OD deyince de Orta Doğu anlıyor ve od sözcüğünün ateş anlamına geldiğini hatırlamıyor. Bu durumda yazımın başlığı, “Avrupa Birliğine (AB) girme hayalleri kurarken, Orta Doğu (OD) ateşine düştük” gibi oluyor…

*

Sözcükler küçüktür ama büyük anlamlar taşır. Sözcükler doğru ve yerinde anlaşıldığı ölçüde gelişime katkı sağlar. İnsanların düşünce dünyası sözcükleri doğru ve yerinde kullanma becerisine bağlı olarak gelişir veya geriler.

*

Dönelim konumuza, suyumuza, ateşimize… AK Parti’nin ilk hükümetleri döneminde AB’ye girmek için gösterdiği çabayı hatırlayınız. O dönem gerek demokratikleşmek için gerek askeri vesayeti aşmak için AB ile çok iyi ilişkiler yürütülmüştür. Ancak Peygamber ocağı kabul ettiğimiz ordumuzun itibarını düşürmek isteyenlere fırsat verecek şekilde komutanlarımızı sivil mahkemelerde yargılayacak kadar demokratikleşince(!) midir, yoksa AB’nin hayal olduğunu görünce midir, nedendir bilinmez, AB olmasa da olur tarzı bir politikaya geçtik… AB’ye girme çabamız azalırken Orta Doğu’nun (OD) yeniden tasarlanması projesinde daha aktif olmaya başladık.

*

Dış politika bir strateji oyunudur. Strateji oyununda taktik hareketler anı kurtarsa da gelecek için yetersiz kalır. Dış politika uzun vadeli gerçek dayanakları olan düşünceler, fikirler gerektirir. Kendimizin veya birilerinin aklına gelen ham düşüncelerin tarafsız, gerçekçi ve enine boyuna tartışılması yani müşavere ile çıkarmalar ve eklemeler yapılması sonucunda fikirler oluşur. Bu fikirlerin objektif bilimsel ölçütler ile fizibilite hesaplamalarından geçirilmesinden sonra projeler oluşur. Her proje kârlı, yararlı olacak diye bir şart yoktur ama kârsız ve yararsız proje niçin yapılır? Sorgulamak gerekir.

*

Peki, bizim dış politikamızın temelinde hangisi var? Düşünceler mi, fikirler mi, projeler mi? Türkiye’yi Orta Doğunun (OD) istikrarsız ve güvensiz ortamına itmeye çalışanların, Türkiye’yi Avrupa Birliğinin (AB) uzağında tutmaya çalışanların oyunlarına karşı tedbirler alabilmek için temeli doğru kurmalıyız. Şimdiye kadar kurmadıysak da zararın neresinden dönülürse kardır atasözünü hatırlamalıyız. Bizi ateşin içinde susuz bırakmaya çalışanların oyunlarına gelmemeliyiz. Şimdiye kadar geldiysek de yeter artık dur! demeliyiz. Bu bir gurur kibir meselesi değil bir beka meselesidir.

*

Bugün tedbir almak yerine yarın tepki vermek bir işe yaramayacaktır. Tedbirleri alınmış bir gelecek duası ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.