1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Hayaller AB Gerçekler OD
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayaller AB Gerçekler OD

A+A-
Başlık sanki “su hayal ederken ateşe düştük” gibi oldu, oysa hayalim bu değildi. Avrupa Birliğine (AB) girme hayallere kurarken, Orta Doğu (OD) ateşinde bulduk kendimizi demek istemiştim, kelimeler güzel bir şaka yaptı.
*
AKP hükümetinin ilk döneminde AB’ne girmek için gösterdiği çabayı hatırlayınız. Çok geçmeden ve bazı hedeflere ulaşıldığı görüldüğünden olsa gerek AB olmasa da olur tarzı bir politikaya geçildi. Orta Doğu’nun (OD) yeniden tasarlanmasında, komşularımızın bölünmesinden tutun da yönetimlerinin değişmesine kadar birçok konuda aktif olduk… Durumların göründüğü gibi olmadığını acı tecrübeler ile anladıktan sonra yine AB tarafına dönüyoruz sinyalleri yanıp sönmeye başladı sanki.
*
Dış politika bir strateji oyunudur, taktik hareketler yetersiz kalır ve derinliği olan stratejiler gerektirir. Aksi halde dün bize Moskova’da cami açtıran sempatik dost görünümlü Moskof’un ertesi gün, karşısında olduğumuz adamın yanına geçip geliştirdiği silahlar ile gösteri yapmasını anlamakta zorlanabiliriz. Hatta uzun vadeli politikalar yürüten AB’nin bizi aralarına alacağı hayalini görmeye devam ederiz. Türkiye AB’nin sindirebileceğinden daha büyük bir güç olduğu için ve de Türkiye Orta Doğu (OD) istikrarsız ve güvensiz bölgesine komşu olduğu için bizi almak AB’nin politik hedeflerine uymadığını göremeyiz.
*
AB’nin politik hedefine göre bu iki sorunu tek operasyonda çözmenin yolu Türkiye’yi bölmektir. Bir taşla iki kuş. Eğer Türkiye’yi BOP (Büyük Orta Doğu Projesi, Büyük OD/Büyük Ateş) ile planlandığı şekilde bölebilirlerse, AB’ne alınacak Türkiye ile OD arasında bir tampon devlet kurulmuş olacak böylece AB’nin bu güvensiz bölge ile komşu olması önlenecek. Türkiye’nin AB’ne giren bölümü ise hem ekonomik kalkınmışlık olarak, hem insani gelişmişlik olarak AB’ne yük olmayacak ve ballı bir pazar olmaya devam edecek. Bunlar olurken bir de bonus var. Bölgede kurulacak yeni devlet ile “al silahı ver petrolü” tarzı karlı bir ticaret aynı zamanda bölgenin siyasi kontrolünü de kolaylaştıracak AB ve müttefikleri için. Hem de İsrail’in güvenliği artmış olacak.
*
Bir taş ile kaç kuş vuruyorlar, saydınız mı? Dış politikada duygular yoktur diyemem ama milletin ve devletin geleceği, bütünlüğü söz konusu ise duygularımız, merhametimiz bile düşman elinde aleyhimize kullanılan bir silaha dönüşebilir. Yani gereğinden fazla duygu, gereğinden fazla merhamet ihanete götürebilir.
*
BOP yani Büyük Orta Doğu projesi (yani büyük OD / büyük ateş) başarıya ulaşırsa, Cumhurbaşkanımız için, O bir dünya lideri, “Orta Doğudaki Müslüman ülkeleri birleştirmek için BOP Eş Başkanı olmuştur” gibi asılsız bir söze kanmış saf ve temiz kalpli kardeşlerimize merhameti anlatabiliriz de ihaneti nasıl anlatacağız, stratejiyi nasıl anlatacağız? İş işten geçtikten sonra anlatsak ne işe yarayacak?
*
Hülasa dünyanın akupunktur noktalarından birinde bulunan ülkemiz, ‘benim dediğim olacak’ tarzı ile yönetilecek bir ülke değildir. Bu bölgede başarı sağlamak için işbirliği ve fikir birliği alışkanlıklarımızı geliştiremezsek kimse ODumuza bir AB dökmeyecektir, tam da düşmanın istediği gibi kendi odumuzda yanıp gideceğizdir…
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.