Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayata Dair

A+A-

Nefes alır verir de günde binlerce defa hiç düşünmeyiz belki koca bir ömrü nasıl tamamlamak gerekir diye ve salıveririz kendimizi sele kapılmış bir dal parçası gibi zamanın akışına. Oysa tutunmak gerek ya bir taş parçasına ya bir çamur yığınına ve kurtulmak lazım bu amaçsız gidişten. Çünkü ömür dediğin biraz kül biraz dumandır gönül ocağında, zaman geçer yürek pişer aşkın narında, tecrübe düşer tabağına, söndürür hezeyanları, heyecanları...

*

Bazen mutluluk bir adım ötede iken, bile bile acıyı çekersin kendine ve doymaz da, daha fazlasını ararsın. Bakracını yüreğine sarkıtmak zor gelir de, oturduğun yerden şekva edersin suçu yokken kadere.  Bir ömre sığdıramadıklarına vah eder,  pişmanlıklarının içini kemirmesine hayıflanırsın. Çünkü geriye kalan, sadece ağarmış saçlardır tel tel…

*

Bugün için yaşa, ne kadar çiğ, içi boş bir cümle. Hayatlarımıza ne kadar uygulayabiliyoruz mesela? Ya da ne kadar gerçekten anlamını kavrayabiliyoruz? Bugün için yaşa demek, ‘Her şeyi boş ver, umursama, plan yapma, geleceği düşünme’ demek değil asla. Bugün için yaşa demek, yarın olmayabilir, bunu hatırla ve bugün, gerçekten yaşamak istediğin gibi yaşıyor musun bir ona bak sen demek. Hedefler belirle, planlar yap, ama çok da kasma. Olmuyorsa çıldırma, bunun için çevrendekileri kırma, en önemlisi de kendine bu kadar baskı yapma demek. Her şey olacağına varır, bugünün güzel mi sen ona bak demek. Severek isteyerek yap yaptığın şeyleri.

*

Mesela bugün, gerçekten yaşadığını hissediyor musun? Yoksa gelecekte bir gün olabilecek herhangi bir şeyi bekleyerek mi geçiyor günlerin, bunu fark etmek gerek. Her sabah aynaya bak mesela, işe giderken, konuş karşında sana bakanla. Cevapların sürekli aynı olumsuzluktaysa, yaşadıklarını ya bir daha gözden geçir, ya da yapman gereken bir şey varsa, güzelliğe dair bundan korkma. Sağlıklı mısın en önemlisi bu!

*

Ah, bir dursan, bir baksan, bir farkında olsan

Bu ‘bir dur’ları gerçekten hayatına sokarsan, hayatına da gerçekten yapmak istediğin şeyleri sokarsın, ya da çıkması gerekenleri de çıkarmaya başlarsın yavaş yavaş. Ama yarın değil, bugün ve önemli olan bugündür, unutma.

Çünkü bir yarın olmayabilir.

İstediğin yarın, ancak istediğin bugün olduğunda gerçekleşir.

O yüzden sen, sen ol, bugününü yaşa. Doyasıya. En önemlisi de elindekilerle yetin

ve sevdiklerinin eline sımsıkı sarıl. Ömür bitince hayıflanacak çok vakit olacak zira…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.