1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Hayata Kanla Katkı Vermeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayata Kanla Katkı Vermeliyiz

A+A-
Son 2 3 aydır ilimizde kan ihtiyacı hat safhada artmaya devam ediyor. İlimizde kan ihtiyacını her şeye rağmen yeterince karşılamıyoruz. Bunun önüne geçmek hepimizin elinde. Yapacağımız tek bir şey var. En yakın bir kan merkezine ya da hastaneye giderek kan vererek hayata bağış yapabiliriz. Çünkü kan bağışı yapmak bir cana yeniden hayat vermek demek. Kim istemez ki böylesine kutsal ve örnek bir davranışta bulunmayı? Kan verirsem bana zararı olur mu düşüncesi içindeyseniz yanlış içindesiniz demektir. Kan vermek insana sağlık açısından hiçbir zarar vermez. Aksine vücudumuza yararı var. 18 ile 65 yaş arasında her insan kan verebilir. 50 kilo ve bunun üzerinde bir kilonuz var ise de hiçbir sıkıntıyla da karşı karşıya kalmazsınız. Buna rağmen hâlâ tereddüt içindeyseniz bir doktor kontrolünden geçerek kan verebilirsiniz. Kan bağışında bulunmak oldukça önemli. Allah göstermesin acil kazalarda ve ameliyatlarda kana ihtiyaç oldukça fazla. İşte böylesi durumlarda kan bağışının önemi bir kez daha ortaya daha çok çıkıyor.
***
Ülkemizde düzenli olarak kan bağışı yapan kişi sayısı az. Konya açısında da duruma bakarsak yeterince kan ihtiyacımızı temin edemiyoruz. Hayatımızın sadece 30 dakikasını ayırarak hayata kan bağışı yapabilir, ülkemiz ve şehrimizin insanlarının sağlığına katkıda bulunabiliriz. Toplumsal yardımlaşmanın diğer önemli bir noktası da kan bağışı yapmak. Bir kişinin hayatını kurtarmanın mutluluğunun tarifi olmaz. Her yıl ülkemizde yaklaşık 2 milyon 500 bin ünite kana ihtiyaç olduğuna göre, kan bağışı yapmanın önemi benimseyip, kan bağışı yapmalıyız. Unutmamalı ki, güvenli ve yeterli kan ürünlerinin devamını sağlamanın tek yolu karşılıksız ve gönüllü kan bağışçılarının sayısını artırmaktan geçiyor.
***
Diğer taraftan da kan ihtiyacının giderilmesi noktasında insanlara, kurum ve kuruluşlara da görevler düşüyor. İş yerleri, kurumlar vb. yerlerde kan verme kampanyaları düzenlenebilir. Kan ihtiyacımızın karşılanmasına katkıda bulunulur. Sonuç olarak kan bağışı yaşam için bir armağansa, bu görevi yerine getirmek de kutsal ve örnek bir davranış. Son günlerde başta yardımlaşma, kardeşlik ve dostluk duygularımızı geliştirmeye ihtiyacımız olduğu bir gerçek. İşte bu duygularımızdan birisi de yardıma muhtaç insana yardımda bulunma davranışı. İnsan olarak bir hayat kurtarmak kadar kutsal bir görev yok.  Bu bilinç içinde yapacağınız bir kan bağışıyla birçok hayata can vereceksiniz. Aslında insan olmanın gereği olarak kan bağışı yapmak bizlere ait bir yardımlaşma duygusu. Ne dersiniz öyle değil mi?  Bugünden tezi yok, kan vererek bir can kurtarmaya var mısınız? Bizlere de yakışan bu olsa gerek.
 
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.