1. YAZARLAR

  2. Gül Erdoğan

  3. Hayata Seyirci Kalma
Gül Erdoğan

Gül Erdoğan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayata Seyirci Kalma

A+A-

Aile, kültürümüzce ve dinimizce en önemli müesseselerden biri. Sosyolojiye göre de aile toplumun yapı taşı. Bu kadar önemli bir olgunun kurulması ve devam etmesi oldukça zor… İki kalbin bir araya gelmesi ve yuva olabilmesi Nobel ödülü gerektiriyor hiç şüphesiz :)  “7 tane yuva kurana Cennet kapısı açılır” der büyüklerimiz. Muhakkak sevabı çoktur fakat son günlerde her kanalda peydah olan şu evlilik programları, güzel bir intiba oluşturmuyor bende. Sabah başlayıp akşama kadar devam eden bu programlar çocukların da televizyon izlediği saatlere denk geliyor. Üstelik minik ruhlar üzerinde  olumsuz her türlü gelişime sebep oldukları kesin. Evliliğin temellerinin böyle programlarda atılması sorunlu birçok evliliğe sebep oluyor. Elbette aksini düşünene saygım sonsuz lakin toplum bilincine zarar veren her şeyin karşısında durmak, öncelikle bir eğitimci olarak görevim. 

***

Evet, hipnoz olmuş gibi bu programları izleyen yetişkinlerde evlilik programlarını bitirip entrika dolu dizilere başlıyor. Daha önce yapılan bir araştırmaya göre bu dizilerin olumsuz etkisinden söz edilmişti. Çünkü zenginin ekstrem zengin olduğu, parmak şıklatma sonucu hizmetlerin önlerine serildiği adamların ve kadınların hayatlarını izlemek, izleyicilerin kendi hayatlarından memnun olmamasına sebep oluyor. Mükemmel aileler, kusursuz kadınlar ve sürpriz dolu ilişkiler; gerçekleri yansıtmıyor maalesef. Sürekli bir şeyler izleyen ve beynin hayal kurma kısmını bloke eden televizyon, özellikle çocukların hayatından çıkarılması gerekiyor. Anneler farkında olmadan çocuklarının yavaş yavaş zehirlediklerini bilseler eminim ki buna müsaade etmezler.

***

Akşam yemeklerinde sohbet edilen ve uyumadan okuma saati olan bir ailenin çocuğu ile gündüz evlilik programı izleyen akşam dizi izleyen bir ailenin çocuğunun hayata bakış açısının aynı olması beklenemez. Ve tabii anne, babası kitap okumayan bir çocuktan kitap okuması da beklenemez. Evet, yine bir konuyu daha kitaba bağlamanın verdiği huzurun içindeyim :) Ama unutmayalım ki beyni çalıştırmak için hayal kurmak şart, maalesef televizyon bunu tamamen engelliyor. Dizide izlediklerimizle tarih konuşup programlarda yaşanan sözde aşklarla aç ruhumuzu doyuruyoruz. Kendi tarihimizi kendimiz öğrenelim ve kendi aşkımız için sevinip yanalım. İzleyince değil hayat yaşayınca güzel. Âşıkların takipçisi olmaktansa aşkı yaşayın sevgili okur.
Allahaısmarladık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.