1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. ‘Hayatını bağımsızlığa adadı’
‘Hayatını bağımsızlığa adadı’

‘Hayatını bağımsızlığa adadı’

‘Hayatını bağımsızlığa adadı’

A+A-

Aliya İzzetbegoviç'in ülkesi ve halkı için verdiği mücadelenin hiçbir zaman unutulmaması, gerektiğini vurgulayan Başkan İbrahim Günay, “İzzetbegoviç ise hayatı boyunca Bosna Hersek’in bağımsızlığı için gayret gösterdi. Bu amaç uğruna çok acılar çekti ancak yine de yılmadı” dedi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Aliya İzzetbegoviç Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (ASKED) Başkanı İbrahim Günay, Bosna Hersek’in önemli Müslüman liderlerinden biri olan Aliya İzzetbegoviç'in vefatının 16. yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Aliya İzzetbegoviç’in 2. Dünya Savaşı boyunca faşizm ve komünizme karşı verdiği mücadele ile isminin duyulmaya başlandığını hatırlatan Günay, İslam Deklarasyonu nedeniyle bölücülük ve İslam devleti kurma suçlarından yargılanan İzzetbegoviç’in 14 yıl hapse mahkûm edildiğini vurguladı. Referandumun ardından Avrupa Birliği’nin, 6 Nisan'da, ABD’nin ise 7 Nisan 1992'de Bosna-Hersek'in bağımsızlığını tanıdığını dile getiren Günay, “Referandumun ardından, Bosnalı Sırplar'ın siyasi lideri Radovan Karaciç ve Slobodan Miloşeviç, Bosna Hersek'e karşı etnik temizlik başlattı. Kısa sürede organize olan Boşnaklar, merhum Aliya İzzetbegoviç'in etrafında kenetlenerek, onunla birlikte bağımsızlığın ağır bedelini ödemeye başladı.  Birleşmiş Milletler'in koruması altındaki Srebrenita'da 1995 yılında soykırım işlenirken Aliya, direncini kaybetmedi, halkına sabır ve direnmekten başka bir şeyin sözünü dünyanın ilgisizliğinden dolayı veremedi. Rahatsızlığı nedeniyle 2000 yılı ekim ayında devlet başkanlığı görevinden çekilen Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihinde saat 14.25'te hayata gözlerini yumdu” dedi.

‘Çok acı çekti, yılmadı’

Aliya İzzetbegoviç'in ülkesi ve halkı için verdiği mücadelenin hiçbir zaman unutulmaması, gerektiğini vurgulayan Günay, “Hür yaşamanın kıymetini bilmeyip himayeyi tercih edenler, tarih sahnesinde yok oldular. İzzetbegoviç ise hayatı boyunca Bosna Hersek’in bağımsızlığı için gayret gösterdi. Bu amaç uğruna çok acılar çekti ancak yine de yılmadı. Çünkü o biliyordu ki Bosna Hersek’in bağımsızlıktan başka çaresi yoktu. Bir başka ülkenin himayesine girmek onun için asla kabul edilemez bir durumdu. İzzetbegoviç'in azmi ve kararlılığı Boşnaklara moral verdi, güç verdi. Bu birliktelik, Bosna Hersek’i uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak sahibi yaptı. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'i vefatının 16. yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

‘hayatini-bagimsizliga-adadi’-(1).jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.