1. YAZARLAR

  2. Vildan Doğan

  3. Hayır Olsun Sonumuz
Vildan Doğan

Vildan Doğan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayır Olsun Sonumuz

A+A-

Sandıklar açıldı. Milletim kararını verdi. Öncelikle sonucun -her ne olursa olsun- vatanıma, milletime hayırlı, uğurlu olması temennilerimle başlamak istiyorum.

Hepimiz biliyoruz ki uzun süre dillerden düşmeyecek kadar önemli bir referandumdu Türkiye için. Bu denli bir ‘değişim’in gerçekleşme noktasına gelmiş bulunmaktayız artık. Tahminlerde, öngörülerde bulunma aşaması bitti, şimdi yaşayarak görme zamanı iyisini de kötüsünü de…

***

Kampanya dönemi geride kaldı. Erdoğan’ın dediği gibi “Atı alan Üsküdar’ı geçti.” Tabi bu defa “Kaldığımız yerden devam…” demek çok daha zor.

Çıkan sonuç genel anlamda bizleri şaşırtmadı ama tam da tahmin ettiğimiz gibi değil tabi. Ülkemizde genel olarak cumhurbaşkanına güven söz konusu, evet. Ama dillerde yüzde 55’in – 60’ın üzerinde rakamlar dolaşırken çıkan sonuç aslında ‘evet’çileri hezimete uğrattı. Malum üç büyük ilimizde - İstanbul, Ankara, İzmir- ‘Hayır’ diyenlerin sayısı ‘Evet’ diyenlerden fazla çıktı. Şimdi harıl harıl ‘Neden?’ sorusuna cevap aranıyor.

***

Etrafıma bakıyorum kimi hüzünlü kimi sevinçli yani yine yaklaşımlar duygusal... Ve merak ettiğim bir şey var. Bu üzülen ya da sevinen kesimin kaçı anayasa değişikliğini enine boyuna okuyup, değerlendirdi? İnanın çok az. Zaten bence evet veya hayır oyu anayasaya değil, Tayyip Erdoğan’a verildi. Halktan görüntülerde genç kızımızın birisi haykırıyor; “Seni başkan yaptık reis, her şey senin için, başka bir şeyin önemi yok.” İşte bu genç, Bizim Geleceğimiz! deniyor. Bu yüzden seçimin çokta bilinçli olduğunu düşünmüyorum.

Ama artık bunları bir kenara bırakma vakti. Şu an odaklanmamız gereken nokta referandum sonucunda yapılacak değişiklikler ve milletçe bundan nasıl etkileneceğimiz.

***

Referandum bir seçim değildir. Bu nedenle ‘Hayır’ çıkan şehirler siyaset açısından kaybetmiş, ‘Evet’ çıkan şehirler kazanmış olamaz. Seçimmiş gibi düşünülüp zafer ve yenilgi üzerine naralar atılmamalı. Bu kimsenin zaferi ya da yenilgisi değil. Ayrıca ‘Evet’çilerin sevinmesi için de oldukça erken. Önümüzde uzun bir yol var. Şimdi referandum sürecindeki gerginlikleri geride bırakmak zorundayız. Tek gerekli şey bilinçli bir halk… Türkiye kendine yeni bir yol çizdi. Biz bu derece kutuplaşmaya devam edersek dış dünyadaki istikrarsızlığa kapılmamız uzak değildir!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.