1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Hayırlı Cumalar Müslümanlar
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayırlı Cumalar Müslümanlar

A+A-

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırılınca Allah'ı anmaya (namaza) koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca yeryüzüne yayılın da Allah'ın lütfunu arayın ve Allah'ı çok çok anın ki felah bulasınız.”

(Cuma Suresi 9-10-11. ayet)

***

Haftanın 5. günü olan cuma, biz Müslümanlar için oldukça büyük bir önem taşıyan toplu ibadet günüdür. Toplanma, bir araya gelme anlamına gelen cuma, aynı zamanda haftada bir gün kılınan iki rekâtlı farz ibadetin adıdır. Cuma günü öğle namazı vaktinde cemaatle kılınan bu namazdan önce caminin imamı tarafından hutbe okunur. Cuma gününün önemini Hz. Peygamber’in şu hadisi ile açıklamak mümkündür: Peygamber Efendimiz (SAV) “Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün Cennet’e girmiş ve o gün Cennet’ten çıkmıştır. Kıyamet de cuma günü kopacaktır” buyuruyor.

***

Dinimiz İslam’ın kurallarına göre bir Müslüman cuma günü namaz vakti geldiğinde gerekli temizliğini yaptıktan sonra abdestini alır, temiz kıyafetler giyer ve bölgesinde bulunduğu camiye giderek hutbeye çıkan imamı dinler. Hutbe sonrası namaz görevlerini yerine getiren kimsenin daha önceki cuma ile bu cuma arasında işlediği günahların affedileceği yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. Sebepsiz yere 3 cuma namazını terk edenlerin kalbinin mühürleneceği de yine biz Müslümanlara iletilmiştir.

***

Cuma ibadeti hakkında bu bilgileri verdikten sonra namaz öncesi ve sonrası yapılması uygun olmayan davranışlardan da izninizle bahsetmek istiyorum. Biz Müslümanlar, cuma günleri ibadet için camiye gidiyoruz da görevimizi tam yerine getirebiliyor muyuz biraz düşünmek lazım. Neden böyle yazdığımı soranlarınız olacaktır. Hemen açıklık getireyim. Cuma namazı için ezan okunmaya başlandığında ezan bitesiye kadar elde sigara ile cami civarında beklenilmez. Ezan okunmaya başlandığı zaman hemen cami ya da mescide girilmesi vaciptir. Cuma saatinde alışveriş de yapılmaz, mekruhtur.

***

Köşe yazımı kaleme almamdaki en önemli husus ise insanların imam hutbedeyken yanındakiyle yüksek sesle iletişim kurması… Yapmayın arkadaşım, imam hutbedeyken yüksek sesle konuşmayın. İnanın tüm cemaat bu durumdan rahatsız oluyor. Öyle ki konuşa konuşa dünyayı kurtaran insan, 10 dakika susup hutbeyi dinlemesini de bilmeli. Bilmeli ki, yapılan bu olumsuz davranışın dinen mekruh olduğu akıllardan çıkarılmamalı.

Selam ve dua ile hayırlı cumalar Müslümanlar!

 

.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.