1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hayvancılık desteğine düzenleme
Hayvancılık desteğine düzenleme

Hayvancılık desteğine düzenleme

Damızlık koyun ve keçide destekleme başvuruları, destekleme çalışmaları sırasında hak mahrumiyetine sebep olacak şekilde sorun yaşanan illerde 15 Nisan 2011 tarihine kadar uzatılabilecek.

A+A-

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan ve 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren ''Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Uygulama Esasları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği'' ile anaç koyun ve keçi desteğiyle ilgili esaslar yeniden düzenlendi.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliklerinin, üyeleri adına birlik dilekçesi ile 30 Kasım 2010 tarihine kadar il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edilmesi koşulu getirilmişti. Tebliğde yapılan değişiklikle, destekleme çalışmaları sırasında hak mahrumiyetine sebep olacak sorun yaşanan illerde, Bakanlığın uygun görüşü alınmak şartıyla bu tarihin, 15 Nisan 2011'e kadar uzatılabilmesi sağlandı.

Anaç koyun ve keçilerde, 3 Ocak 2011 tarihi itibarıyla en az 15 ay yaşta ve aynı işletmede en az iki ay kayıtlı olma zorunluluğu bulunuyordu. Ancak bu tarih de, hak mahrumiyeti sorunu yaşanan illerde yine Bakanlığın uygun görüşü alınmak koşuluyla 20 Nisan 2011 olarak belirlenebilecek.

Hayvanların işletmede 3 Ocak 2011 tarihinden önce 2 ay kaldığına ilişkin bilgilerin Damızlık Koyun-Keçi Kayıt Sistemi üzerinde ve yerinde kontrol edilmesine ilişkin hükümde yapılan değişiklikle kontrol süresi de, hak mahrumiyeti sorunu yaşanan illerde 20 Nisan 2011'e kadar uzayabilecek.

İl ve İlçe Müdürlüklerince Damızlık Koyun-Keçi Kayıt Sistemi veri tabanından ilişkilendirilerek icmal-1 şeklinde hazırlanan listelerin askıya çıkarılmasında da aynı şekilde süre uzatımına gidilebilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.