1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Hayvanlara bile saygımız kalmamış!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayvanlara bile saygımız kalmamış!

A+A-

İnsanların birbirine saygı göstermesini bırakın, artık hayvanlara bile saygısı kalmamış…

Toplumda, sokakta, sağda solda ya da haberlerde sürekli hayvan şiddeti ile ilgili bir şeyler görüyoruz. Kimisi köpeklere tekme atıyor, kimisi kediye işkence ediyor, kimisi hayvanları zehirliyor. Yani gerçekten Allah’tan korkusu olan bir insan hayvana işkence edebilir mi? Bu tur bozuk davranışlar artık suç sayılmalı. Buna artık son vermek lazım.

Geçtiğimiz günlerde Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ayakları ve kuyruğu kesili halde bulunan yavru köpek hepimizi gerçekten derinden üzdü… Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yavru köpeğin masum bakışlarından ne kadar çok acı çektiği anlaşılıyordu.  Hareketsiz bir şekilde yaşam mücadelesi veren yavru köpeğimizin, minik bedeni bu acıya dayanamadı ve hayatını kaybetti. Bence bu katliamdır. Hayvanlara zarar vermeye, doğanın dengesini bozmaya kimsenin hakkı yoktur! Onlara eziyet etmek İslam ahlakına da sığmaz…

Kendisini hiçbir şekilde savunamayan hayvan dostlarımız, bizler tarafından maalesef katlediyor, öldürülüyor ya da sakat bırakılıyor… Oysaki hayvanlarda doğanın bir parçasıdır. Onların da canı var. Onlarda acıkıp susayabiliyor. Masum dostlarımıza yardım etmemiz gerekirken, işkence çektirmekten insanlar nasıl zevk alabiliyor?  Bir değil, iki değil, sürekli hayvanlara karşı bir şiddet aldı başını gidiyor.

Bu tür katliamların önüne geçmek için, artık caydırıcı cezalar gerekiyor. Yetkililerin bu canilerden ya da buna sebep olanlardan hesap sorması gerekir. Unutmayalım ki, hayvanlar olmasa, doğa olmaz. Ben Peygamber Efendimiz’in (SAV) bir sözünü hatırlatmakta fayda görüyorum. “Hayvanlara karşı, insafsız bencil ve merhametsiz davrananlar için, “Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkun. Merhamet etmeyene, merhamet edilmez” buyurmuştur.

İnşallah bir daha böyle şeyler yaşamayız…

5b2503aa5d1c2e13ccab1c78.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.