1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. Hayvanları Koruma Günü’ne Doğru
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayvanları Koruma Günü’ne Doğru

A+A-

Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Ülkelerde kurulan hayvan dernekleri bir araya gelerek Lahey’de “Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu”nu oluşturdular.

1931 yılında Floransa’da toplanan Hayvanları Koruma Federasyonu 4 Ekim gününü “Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan etti. Her yıl 4 Ekim’de ve o hafta içinde hayvan hakları ile ilgili gelişmeler, hayvanlara yapılan kötü muameleler ve tabiî ki hayvanlar konusundaki iyi uygulamalar gündeme getiriliyor.

Hayvan hakları nelerdir? 15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evinde ilan edilen hayvan hakları 14 maddeden oluşmaktadır.

Hayvanların doğada var olma hakları, bakılma, korunma ve gözetilme hakları, yabani türlerin kendi doğal çevrelerinde yaşamaları, eğitim amaçlı bile olsa özgürlüklerinin kısıtlanmaması, evcil hayvanların sahipleri tarafından terk edilmemesi, çalışan hayvanlara gücü üstünde çalıştırılıp eziyet edilmemesi, hayvanlar üzerinde tıbbi, bilimsel, ticari her türlü deney yapılmasının yasak olduğu, ayrıca; hayvanları koruma ve savunma kuralları hükümetler düzeyinde temsil olunması ve hayvan haklarının yasalarla korunmasının gerektiği vurgulanmaktadır.

Ülkemizde dahil birçok ülkede hayvanları koruyan yasalar vardır. Dünya düzeyinde hayvanları koruma konusunda daha çok yol alınması gerekiyor.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında çıktı. Bugüne kadarki uygulamalar sonunda tespit edilen eksiklikler hayvan dernekleri ve hayvanseverler tarafından gündeme getirilmiş, siyasi partilerle görüşülmüş ve sonuçta tüm siyasi partilerin olumlu görüşüyle yasa hazırlığı yapılmış, ancak bir türlü TBMM Genel Kurulu gündemine alınamamıştır.

Çok önemlidir zira hayvanlara yapılan kötü muamele ve hayvan katliamlarında cezalar caydırıcı değildir. Günlük basında hayvanlara karşı o kadar çeşitli kötü muamele ve tacizler hatta katliamlar yer alıyor ki insanın kanı donuyor. Arabanın arkasına köpeği bağlamış sürüklüyor. Bu fiile para cezası vererek salıverirsek bunun hiçbir caydırıcılığı olmaz. Hazırlanan taslakta hapis cezalarının düzenlendiğini biliyoruz. Bu nedenle tüm siyasi partilerimizden bu yasal eksikliği gidermesini biz (yönetim kurulu üyesi olduğum) “Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği” olarak istiyoruz.

Anguslar yine geliyor.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Zülal Kalkandelen’in haberine göre: 10 Eylülde Brezilya’nın Rio Grande Limanında 201 metre uzunluğunda 32 metre genişliğindeki NADA isimli gemiye 26 bin angus yüklenmiş. Üç haftadan fazla sürecek yolculuktan sonra 4 Ekim’de geminin İskenderun Limanına varması planlanmış. Yani hayvanları koruma gününde. Bu gemi 2018 de 25 bin angusla Mersin Limanı’na gelmişti.

O dönem yine basındaki haberlere göre 25 bin baş hayvan gemide üst üste sıkışık vaziyette, bir aya yakın yolculukta çok kötü beslenerek, adeta bir dışkı denizinin içinde geldikleri ve yolda ölenlerin denize atıldığı belirtiliyordu. Tabii ki biz Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği olarak işin ekonomisinde değiliz. Biz hayvanlara eziyet edilmesinin karşısındayız. Bu yazılanlar doğruysa Hayvan hakları bildirgesinin bütün maddeleri çiğneniyor demektir.

İskenderun’u kötü koku ve çevre kirliliği bekliyor. Türkiye Çevre Platformu’nun bir bileşeni olarak İskenderun Çevre Derneği’nin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

Hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum