1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Hazine Maliye Elvan’a Emanet
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazine Maliye Elvan’a Emanet

A+A-

Cumartesi günü akşam saatlerinde ‘sorumsuz haberciliğin mekânı’ olarak nitelendirdiğimiz sosyal paylaşım mecralarında Hazine Bakanı Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen bir istifa mektubu servis edildi. Gecenin ilerleyen saatlerine, hatta ertesi günün akşamına kadar yetkili kaynaklardan gerekli açıklamanın yapılmamasıyla muğlak kalan istifa hususu farklı algı ve söylentilere fırsat verdi. Konu bu kadar uzun süre sosyal medya söylentisine terk edilmemeliydi, diye düşünürken bir yandan da sorunun cevapsız bırakıldığı saatlerde AK parti çevrelerinde dahi birbirinden farklı beklenti, hatta planların gündeme taşınmasıyla parti içinde -farklı düşünen- gruplar kendini gösterdi!

Neticede Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ertesi gece yaptığı yazılı açıklama ile istifa haberini doğrularken Albayrak’ın yerine kimin atanacağı sorusu kısa sürece cevabını buldu. Aslen Karaman’ın Ermenek ilçesi nüfusuna kayıtlı olup TBMM’de yer aldığı dönemlerde Konya meselelerine hâkimiyeti ile bilinen Lütfi Elvan farklı dönemlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı görevlerinde de bulunmuştu. Albayrak’tan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine de Elvan getirildi.

Elvan’ın uluslararası

ilişkileri çok güçlü

İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans Eğitimi, Amerika Delaware Üniversitesi’nde de Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını yapan Elvan, uluslararası alanda Türkiye adına önemli bir etkinliğe sahip. Zira Economic Cooperation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı, AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı gibi görevlerde de bulundu.

Karaman milletvekilliğinden başka Antalya ve Mersin milletvekillikleri de yapan Elvan’ın Bakanlığa atanmasıyla Kabinedeki Konyalı Bakan sayısının üçe yükseldiğini söylemiz de mümkün. Çevre Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi’nde Konyalı bir bakanımız daha yer aldı. Hayırlı olsun.

Azerbaycan’ın Karabağ

Zaferi İlan Edildi

Sivil yaşam bölgelerini bombalayarak insanlık suçu işleyen işgalci Ermenilere karşı Karabağ’da her gün yeni zaferler kazanan Azerbaycan Ordusu’nun zaferi önceki gece tüm dünyaya ilan edildi. Ermenistan Başbakanı Paşinyan mağlubiyetlerini “'Hepimiz için çok zor bir karar verip Rusya ve Azerbaycan Devlet Başkanları ile Karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım” şeklindeki sözlerle duyururken, hüsrana uğrayan Ermeniler başbakanlık binasını basıp Paşinyan’ın odasını talan ettiler. Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan’da açıklamasında "Mevcut durum göz önüne alındığında savaşı bitirmeyi kabul ediyoruz” diyerek yenildiklerini ilan etti.

Aerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de zafer konuşmasında “Herkes bizim demir yumruğumuzu anladı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bu anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan'ın demir yumruğu sayesinde imzaladı. Biz mülki vatandaşlardan intikam almadık, almayacağız. Onlar balistik roketlerle mülki vatandaşlarımıza ateş açtılar. Mülki vatandaşları bombalarla vurmak alçak harekettir, cinayettir. İntikamımızı düşmandan aldık, mülki vatandaşlarla işimiz olmaz. Karabağ'a geri dönüyoruz, gözünüz aydın” dedi.

30 yıla yakın zamandır Ermeni zulmü altındaki Karabağ’da, başta Fransa olmak üzere batılı ülkeler ateşkes çağrılarıyla Azerbaycan Ordusu’nu durdurmaya çalıştı ama diplomasi oyunlarına gelmeyen Azerbaycan destan yazarak Karabağ’ı geri aldı. Önceki gece yarısı imzalanan anlaşmaya göre Ermenistan işgal altında tuttuğu 7 rayonun 5’inden hemen, diğer 2’sinden de 15 gün içinde çekilecek. Ermenistan'dan Karabağ'a ve Azerbaycan'dan Nahçıvan'a 2 koridor oluşturulacak. Anlaşma gereği Karabağ’da Türkiye’nin yanı sıra Rus barış gücü askerleri de görev yapacak.

Süt bozulunca…

Süt ve süt ürünleri alanında Türkiye’de önemli bir ticaret hacmine sahip olan Konya geçen hafta bir süt toplama merkezinde çekilen iğrenç görüntülerle gündeme geldi. İki kafadar çalışandan biri üretimde kullanılan süt küvetine girip banyo yaparken diğeri de arkadaşının videosunu çekmişti. Adli soruşturma safhasında küvetteki sıvının süt olmadığı iddia edilmiş olsa da, içine girilen küvetin gıda ürünü koyma amaçlı olması, kabahati ortadan kaldırmayacaktır. Görüntüler, bilhassa gıda alanında çok daha sıkı ve tavizsiz denetimler yapılması gerektiğini ortaya koydu.

Marketlerin etiket

oyunu pes dedirtiyor

Marketlerin uyguladığı fiyat politikası son birkaç yılda sıkça şikâyet edilen konuların başında geliyor. Raflardaki fiyat etiketi ile kasa fiyatı arasında ciddi farkların bulunması sıkça karşılaşılan bir durum haline geldi. Hafta sonunda uğradığımız Konya’daki yerel zincir marketlerden birinin zücaciye reyonunda böyle bir uygulamaya tanık olduk. Üzerinde 34 TL yazan ürünün kasada 41 TL olarak fatura edilmesine itiraz edince ‘Baktığınız ürün yan taraftakine aitmiş’ bahanesine sığınıldı ki, bu doğru değildi. Aynı gün aynı zincir marketin bir diğer şubesine uğrayıp bir gıda ürünü almak ihtiyacı doğdu. Etiket hususunda dikkatli davranarak üzeri fiyatı 22 TL olan ürünle kasaya geldiğimizde bu defa 26 TL’lik bir fatura ile karşılaştık. Kasiyere yaptığımız itirazın birkaç dakika sonrasında, ‘Fotoğraf görüntüsü almak üzere geri döndüğümüzde raftaki etiketin kaldırıldığına şahit olduk.

Piyasada doğru şeyler olmuyor. Vatandaşı mağdur eden bu durumlara karşı daha keskin tedbirlerin alınması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.