1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. ‘HDP Kukladır’
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘HDP Kukladır’

A+A-

Yerel seçimlerin akabinde CHP ve HDP’nin kazandığı belediyelerde kadrolaşma hareketleri dikkat çekiyor. HDP’li Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı kayyum döneminde ‘terörle bağlantıları sebebiyle’ görevden uzaklaştırılan iki bin kişinin yeniden işe alınmasına yönelik çalışma yaptıklarını açıkladı. Eski Sur Belediye Başkanı Cemal Toptancı bu açıklamaya tepki gösterirken “HDP’li başkanları aday gösteren ve onları yönlendiren üst akıl Paris ve Brüksel’dir” iddiasında bulundu.  ‘Kuklacıyı ifşa etme’ anlamı taşıyan bu iddia batılı ülkelerin sözde siyasetçiler üzerindeki etkinliği ve yaptırım gücünü ortaya koyuyor.

İMAMOĞLU İBB’YE

YABANCI DEĞİLMİŞ!

İtirazların gölgesinde 17 Nisan’da mazbatayı alarak göreve başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da işe ‘veri kopyalama’ skandalıyla başladıktan sonra parti üst yönetiminin bulunmadığı bir miting tertip etti. İmamoğlu’nun ilk atamaları da mitingi kadar dikkat çekiciydi. 1995’de İBB’deişe başlayan ve 1998’den bu yana Teftiş Kurulu müfettişi olarak görev yapan Nuri Sait Yıldırım’ı Özel Kalem Müdürlüğüne getirmesi, 1982’de İBB'de göreve başladıktan sonra 2009-2015 arasında Gaziosmanpaşa Belediyesi, 2015’den itibaren de Avcılar Belediyesi Teftiş Kurulu Müdürlüğünü yürüten Nurten Uğursoy’u Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığına ataması, İmamoğlu’nun İBB’de yerleşik bir grupla iyi diyalog halinde olduğunun göstergesi olmalıdır.

AMERİKA SALDIRDI MI?

Amerikalı Emekli Tuğgeneral Don Bolduc, ABD özel operasyon güçlerinin, 2013-2017 yılları arasında en az 13 Afrika ülkesinde çatışmalara katıldığını söyledi. Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya, Libya, Mali, Moritanya, Nijer, Somali, Güney Sudan ve Tunus’a Amerikan askerlerinin girdiklerinin ve katıldıkları çatışmalarda ölen ve yaralanan askerler olduğunu ifade eden Bolduc yakın zamana kadar devam eden 36 operasyon gerçekleştirildiğini iddia etti. Stratejik önemi olan Sahel bölgesi ile Afrika Boynuzu’nda yoğunlaşan operasyonların amacı Afrika kıtasının kontrolünü ele geçirebilmekti. Özel operasyon güçlerinin gizli operasyonlarının peş peşe ortaya çıkması Amerika’nın bölgede oluşturduğu büyük tehdidi göz önüne seriyor. Ana muhalefet Lideri Kılıçdaroğlu “Amerika’nın desteklediği YPG bize saldırmaz” dese de, Bolduc’un itirafı PKK’lı bazı grupların ülkemizde gerçekleştirdiği silahlı saldırılarda Amerikalı profesyonellerin de görev aldığı şüphesini güçlendiriyor.

**

CHP’NİN KAFTANI

CHP’li üst düzey yöneticilerin sosyal platformda paylaştıkları mesajlar sık sık gündem oluyor. Terörist cenazelerinde görmeye alıştığımız portrelerin yanında,  ‘eylemci ruhuyla da’ bilinen CHP’liler de vardır. Bunun önemli örneklerinden biri de Gezi kalkışması sırasında ‘yüzü bandajlı fotoğrafları ve sosyal platform mesajlarıyla’ belleklere kazınan Canan Kaftancıoğlu’dur. Her nasıl olmuşsa, yaklaşık iki yıl önce hakkında çıkan ‘terör sempatizanı’ iddialarına rağmen CHP İl Başkanlığına getirildi.

Terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız, 10 Ocak 2013'te, Leyla Sönmez ve Fidan Doğan ile birlikte Paris’te örgüte ait Enformasyon Bürosu'nda susturuculu silahla öldürülmüştü. Kaftancıoğlu bu olay üzerine yayınladığı twitter mesajında önce “Üç kadın sözünü uzak, resmi, sıradanlaştırıcı buluyorum. 'Üç devrimci kadın' denmeli. Devrimci oldukları için öldüler”, ardından da “İnsanlık tarihi kadın ile başlar. İnsanlık kadına yapılanlarla kaybeder" demiş Sakine Cansız. Ve insanlık kaybetti" mesajlarını yayınlayarak teröristlere olan desteğini ortaya koymuştu. Kaftancıoğlu geçen hafta Habertürk TV’de bu mesajları hatırlatılıp ve teröristlerle ilgili görüşlerinin değişip değişmediği sorulduğunda “2013'te ne söylediysem aynısını düşünüyorum, görüşlerim değişmedi" cevabını verdi.

Peki ne değişiyor? Değişen, dönüşen CHP’den başkası değil. Önceki seçimlerde FETÖ ile işbirliği yapıldığı partinin yetkilileri tarafından açıklanmıştı zaten. Onca yıldır kemikleşmiş oy potansiyelinin üzerine çıkamayan Kılıçdaroğlu yönetimi HDP türevleriyle işbirliği ve ittifaklar yaparak seyrini sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.