1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Hedef Dünya Üçüncülüğü
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Hedef Dünya Üçüncülüğü

A+A-

 

Konya sanayisinin diğer illere göre önemli özelliği belli bir sektöre göre değil, geniş bir sektörel alanda üretim yapmasıdır.

Yani, makine sanayisinden kimyaya, tekstilden otomotiv yedek parçaya, elektrik-elektronikten gıdaya, ambalajdan kâğıt sanayine kadar oldukça değişik üretim alanlarında faaliyet gösteriyor.
Gelinen noktada Konya sanayisinde öne çıkan sektörler arasında 7. sırada yerine alan Plastik ve Kauçuk Ürünleri imalatında şehrimiz ülkemiz genelinde önemli bir yere sahiptir. Her geçen günde pazarını büyütüyor.

Şehrimizde, plastik ve ambalaj malzemesi üretiminde Türkiye'de lider konumunda firmalarımız varken, bunun yanında plastik sulama ve altyapı borularını üreten birçok firmamızda mevcuttur.  Özellikle son yıllarda Konya, plastik inşaat malzemesi üretiminde Türkiye'nin öne çıkan bölgeleri arasındadır. PVC üretiminde önemli bir konuma gelmiş olup, ülkemiz genelinde birçok lider firmanın şehrimizde bulunması da sevindiricidir.  

Söz konusu firmalarımız hem şehrimiz ekonomisine, hem ülkemiz ekonomisine önemli oranda katkı yaparken, istihdamdaki katkıları da her geçen gün artmaktadır. 

Hayatımızın her alanında karşılaştığımız plastik ve ambalaj sektörümüz dünya genelinde gelişmesini devam ettiriyor.

Türk Plastik sektörü bugün Avrupa ve dünya genelinde istikrarlı yükselişiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Avrupa’da üçüncü sırada yerine alan Türk Plastik sektörünün dünyanın en büyük üçüncü plastik üreticisi olması için sanırım önünde hiçbir engeli yoktur. 

Yıllardır ülkemizin önünde duran Avrupa Birliği üyeliği süreci ister istemiz plastik gibi bazı sektörlerimizin iyi duruma gelip, Avrupa ve Dünya genelinde söz sahibi olmamızı sağlamasıyla birlikte bu süreci olumlu anlamda hızlandıracaktır.

 “Türkiye Avrupa’nın Pazarı” sözü artık tersine dönecektir. Yerini “Türkiye’nin Avrupa pazarı” olacaktır sözü alacaktır.  

Türkiye’de şu an 7 milyon ton civarında plastik işlenirken, yıllık ortalama yüzde 12’lik büyümeyle 2023 yılına kadar 28 milyon tonluk plastik üretimine ulaşacağımızı öngörülüyor.

Avrupa lideri Almanya 17 milyon ton, Japonya ise 12,5 milyon ton civarında üretim yapıyor. Bu ülkelerin büyüme hızlarını dikkate aldığımızda 2023 rakamlarına göre Türkiye, plastik üretiminde Çin ve Amerika’dan sonra dünyanın üçüncü büyük plastik üreticisi konumuna gelebilir.

Avrupa’nın ve yakın bölgesinin plastik üretim merkezinin Türkiye’nin olabileceğini söyleyen Konyalı plastik sektör temsilcileri, Avrupa Birliği ile olan Gümrük Birliği anlaşması, bölge ülkeleri ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmaları, ülkemizin lojistik konumu ve güçlü, dinamik iç pazarının en büyük kozu olduğunu dile getirdiler.

Diğer taraftan ülkemizin stratejik konumu ve yeni teşvik sistemi, yeni yatırımlar konusunda Türkiye’nin cazibesini artırıyor.

Son dönemde ülkemiz sadece dünyanın plastik üretim merkezi değil, aynı zamanda petrokimyasal üreticisi konumuna gelecek potansiyele sahiptir. O günler çok uzakta değil, yeter ki, plastik sektörünün var olan sorunlarını çözelim. Sektöre desteklerle birlikte sahip çıkalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.