1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Hedef: Türkiye’nin Üretim Üssü Olması
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Hedef: Türkiye’nin Üretim Üssü Olması

A+A-
Her ülkenin sanayi, üretim ve ekonomide bir hedefi vardır. Söz konusu hedefin hayata geçmesi içinde çeşitli çalışmalar ve stratejiler belirlenir. Bu hedefte her zaman üretim üssü olmak, dünya pazarlarında rekabet edebilmek, ihracatı artırmak ve ekonomide güçlü bir ülke olmak olmuştur. Hatta bu belirlenen hedef ve çalışmalar politika haline getirilerek uygulanmaya alınır. Bu anlamda Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi de önemlidir. Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi'nin (2015-2018) Vizyonu "Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya'nın tasarım ve üretim üssü olmak" şeklinde belirlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde hazırlandı. Birçok ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları da katkı verdi. Kabulüne ilişkin Yüksek Planlama Kurulu kararı, Resmi Gazete' de yayımlandı. Bundan sonra atılacak adımda artık belgenin uygulanıp hayata geçirilmesidir. Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi ile sanayi politikalarının ilgili kurumlar ve taraflarca sahiplenilmesi ve farkındalığın artırılması sağlanmalıdır. 
***
Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi'nin amacına gelince, öncelikle sanayimizin rekabet edebilmesini ve verimliliğini yükseltmektir. Dünya ihracatında daha fazla pay almak ve ağırlıklı yüksek katma değerli ürünler üretmektir. İleri teknolojili ürünler üretildiği bir yapıya gelmek ve nitelikli bir iş gücüne sahip olmaktır. Aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüşümü hızlandırmak olmuştur. Bütün bunlar bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi anlamına geliyor. Sosyal ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayan ve nitelikli iş gücüne sahip sanayinin gelişmesini de beraberinde gelecektir. Tabi ki burada hedefler, politika alanları ve eylem planıyla uyumlu; yerli, yenilikçi ve yeşil üretimin teşvik edilmesi de önemlidir.
***
Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nin hayata geçmesi ve uygulanması yönünde yapılacak çok iş var. Biran evvel seçim sonrası yeni hükümetin kurulması ve iş başına geçmesi gerekiyor. Türkiye’nin Avrasya’nın üretim üssü gibi bir hedefi varsa, bununda hayata geçmesi için her kesimden herkesin buna katkı yapması da görevi de olmalıdır. Söz konusu hedefe ulaşmak ve başarmak hiç de zor değildir. Yeter ki, birlikte olabilelim ve bu inanç içinde olalım. Göreceksiniz ki, ülkemizin ve şehrimizin yapamayacağı hiçbir iş ve ulaşamayacağı hiçbir hedef kalmaz. Ne dersiniz, öyle değil mi? Bir hedef her zaman başarıyı beraberinde getirir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.