1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Hedef Varsa, İmkân Vardır
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hedef Varsa, İmkân Vardır

A+A-

İnsanlar istemediklerini anlatan öyle maddeler sıralarlar ki; listeyi takip etmekte zorlanırsınız. Çoğunlukla bir hayıflanma, bir sorgulama, şunu istemiyorum, bu hayat yaşamak istediğim hayat değil, burası olmak istediğim yer değil, bu insan hayatı paylaşmak istediğim insan değil, ben bunları hak etmiyorum… Bir de şu durum vardır ki kimse çoğunlukla kendindeki eksik yönleri kabul etmeye pek de meyilli değilken etrafını bir güzel yargılamaya meyillidir. İş yaşamında, özel yaşamda istenilmeyen ama halen yaşanan bazı koşullar vardır, bu koşullar hatta bir sorun haline dönüşmüş ve kişiyi tüketmeye başlamıştır ama gelin görün ki kişi bu koşulları değiştirmek yerine kurban rolünü benimsemeyi, hayıflanmayı, suçu başka yerlere atmayı çok daha bir tatlı ve kendini rahatlatıcı bulur nedense… Ama diğer taraftan da kendine dönüp bakmayı da bir o kadar keyifsiz… Bir de çok bilinen mazeretlerimiz vardır; hemen sıralayıveririz: Çok istiyorum ama olmuyor işte ne yapayım? Yeniden başlamaya gücüm yok… Hem başlasam ne olacak ki sonu gene hüsran.  Artık çok geç. Bulunduğum durumu, hayat şeklimi istemiyorum, sevmiyorum, keyif alamıyorum… Bittim, tükendim vs. vs.

***

Peki, güzel; bu durumda şunu sorabilir insan kendine; istediğin gibi bir hayata ulaştığında ne olur? Sana ne kazandırır? Şu an yaşadıklarının yerine ne yaşamak isterdin? Eğer şu anki durumunu değiştirmek için kendine bazı hedefler belirlersen ve bunları gerçekleştirirsen ne olurdu? Nasıl hissederdin? Hedeflerinin ilk aşamada çok da büyük olmasına gerek yok en basitinden başlayabilirsin mesela… Hedefin başarıya ulaşabilmesindeki en önemli ve en vazgeçilmez temellerden birisi; kişinin neleri istemedikleri üzerine değil; neleri istedikleri üzerine temellerin kurulmasıdır. Bir diğeri ise bu temellerin ne kadar gerçekçi koşullar üzerine kurulduğu. En can alıcı noktalardan bir diğeri de,  olumsuz tüm kelimeleri, düşünceleri şöyle bir elinin tersiyle yan tarafa itmektir: Başaramam, yapamam, olmaz, kısaca kendi ağzınızdan çıkacak tüm negatif emirler… Neden kendimizi sabote ediyoruz ki?

***

Hedefe ulaşıldığı anda yaşanacak duyguları zihinde şimdiden olmuş gibi canlandırmak, imgelemek, bunun keyfine varmak inanın insanı güdümleyecektir. Olmuş gibi bir yaşayın bakalım şu an; neler hissettiriyor size? Bir güzel de keyfine varın ki; adım atmaya gönlünüz olsun. Önce hedefinizi belirleyin ama en önemlisi bunu belirlerken lütfen ama lütfen hedefinizin ulaşılabilir bir hedef olmasına dikkatle önem verin. Bu hedefe ulaşamadığınızda hayal kırıklığı yaşamamanız için gerçekten önemlidir. Hedefiniz sizin üzerinizde bir değişiklik yaratıyor olmalı; başkalarını değiştirmeye yönelik değil. Belirlediğiniz hedef tamamen sizin kontrolünüzde olabilmelidir. Sizi ya da sizin hayat amaçlarınızı bir üst seviyeye çıkarabilmelidir. En önemlisi; hedefleriniz sizi bulunduğunuz mevcuttan kötüye değil; bir üst duruma götürecek kalite ve nitelikte olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.