1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. HEDEFİMİZ 50 BİN ÜCRETSİZ GAZETE!
HEDEFİMİZ 50 BİN  ÜCRETSİZ GAZETE!

HEDEFİMİZ 50 BİN ÜCRETSİZ GAZETE!

HEDEFİMİZ 50 BİN ÜCRETSİZ GAZETE!

A+A-

 

Konya’nın Sesi İmtiyaz Sahibi Celalettin Boyalı, 10 yıldır Konya basınının mihenk taşı olduklarını söyleyerek, “Yeni hedeflerimiz var. Daha yapılacak çok işimiz var. Her perşembe günü 50 bin adet gazeteyi hazırlayıp ücretsiz okurlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Celalettin Boyalı, Konya’nın Sesi’nin 10’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla Haber Müdürümüz Mehmet Ali Eskipostalcı’nın sorularını yanıtladı. 38 yıldır medya sektöründe yer alan Celalettin Boyalı, gazetemizin kuruluş sürecinden ve hedeflerinden bahsetti.

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Basın hayatına adım atış süreciniz nasıl oldu?

1959 yılında Konya Meram’da doğdum. İlkokulu Lalebahçe Okulu’nda, ortaokulu Karma Ortaokulu’nda, liseyi ise Gazi Lisesi’nde okudum. Yükseköğrenimimi Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladım. Gazetecilik mesleğine 1981’de lise yıllarında Yeni Meram Gazetesi’ne bulmaca yaparak başladım. 1983 yılında başladığım şimdiki adı ‘Merhaba’ olan ‘Türkiye’de Yarın’ Gazetesinde uzun süre çalıştım ve yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttüm.  Daha sonra 1990 yılı askerlik dönüşümde tekrar aynı gazetede 6-7 yıl aralıksız çalıştım. Daha sonra Yusuf Gürbüz ile beraber Hakimiyet Gazetesi’ni kurduk.  Daha sonra da 2009 yılında Konya’nın Sesi oluştu. Şu anda da bu gazetemizle yolumuza devam ediyoruz. Daha önce Ahmet Çobanoğlu’nun gazetesi olan Konya’nın Sesi basın hayatına 10 yıl ara verdi. Daha sonra bu gazetenin biz patentini alarak yayın politikasını değiştirdik. Daha önceden sol görüşlü bir gazeteydi. Biz 10’uncu yıldayız ve belirli bir çizgimizle yolumuza devam ediyoruz.

 

Sizi gazetecilik mesleği ile buluşturan ne oldu?

Ben gazeteciliği seviyorum. Belki birçok özel iş yapma şansımız vardı. Resmi dairelere girme şansımız vardı ama gazeteciliği seviyorum ve bu meslekte yoluma devam ediyorum. Türkiye’de Yarın Gazetesi’nde çalışırken aynı zamanda o dönemin güçlü gazetelerinden biri olan Tercüman Gazetesi’nde de uzun süre çalıştım. Konya bürosunda kaşeli muhabir olarak görev aldım. Böylece basın sektöründeki yolculuğumuz da devam etti.

 

Sahibi olduğunuz Konya’nın Sesi sizin için ne anlam ifade ediyor?

Adından da belli olduğu gibi ‘Konya’nın Sesi’ olmaya çalışıyoruz. Ama Konya’daki basın sürecini irdelediğimiz zaman Konya’da gazeteler hep matbaadan türediği için bana göre tam gelişimini sağlayamadı. Bağımsız bir gazetede hüviyetini bulamadı. Hala devam ediyor bu süreç. Konya’da 14 gazeteden 11 gazeteye düşüldü. Ama hala bu sayı fazla. Tahmin ediyorum daha da düşecek. Sonrasında iyi bir süreç başlar mı bilemiyorum ama şu an sıkıntı devam ediyor. Biz bu sıkıntılı süreçlere rağmen yılmadan, pes etmeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Gazetenizin kurulduğu süreçten kısa bir süre sonra 10 bin adet ücretsiz dağıtımını yaptınız. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Biz şu an ‘Kent Haber’ adı altında perşembe günleri 10 bin adet tabldot boy gazete basıp şehrin muhtelif noktalarında 10 bin araca ücretsiz dağıtıyoruz. Buna ‘İç Anadolu’ diye başladık. ‘Konya’nın Sesi’ diye devam ettik. Sonra ‘Kent Haber’e çevirdik. Bölgesel gazete yapmaya çalıştık. İç Anadolu olarak Kayseri, Niğde, Aksaray, Karaman, Afyon ve Konya olmak üzere bu bölgelerde ücretsiz dağıtımını yaparak geldik. Ama daha sonra dağıtımımızı Konya merkeze çektik. Hedefimiz 50 bin gazeteyi her perşembe dağıtmak. Çünkü bu bir etki tepki meselesi. Konya’daki yerel gazetelerin hatta ulusal gazetelerin bile baskı sayılarına bakıldığı zaman ücretsiz bir gazete dağıtımına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncemde de devam ediyorum. Bunu geliştirerek büyütmeye çalışacağız inşallah.

 

Gazetenizin gelecek yıllardaki hedefleri nelerdir?

Yeni hedeflerimiz var. Daha yapılacak çok işimiz var. Yeni dönemimizde Konya’nın sorunlarını daha yakından takip ederek kendimize ait haberlerle okurlarımızla buluşacağız. Konyalı sanayicilerin ve şehir dışından Konya’ya ürün satan kişilerin de yerel basını desteklemesi lazım. Biz de biraz önce bahsettiğim gibi her perşembe günü 50 bin adet gazeteyi hazırlayıp ücretsiz okurlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz.

                

Son cümlelerinizi alacak olursak, neler söylemek isteriniz?

Konya’da 11 tane yerel gazete kaldı. Bunun dışında radyo ve televizyonlar var. İnternet siteleri var. İnternet ağının hızla gelişmesi Konya basınına dünyada olduğu gibi ciddi manada darbe indiriyor. Fakat biz tüm bu gelişmelere rağmen özgün haberlerimizle Konya gündemine yön vermeye devam ediyoruz. Bugün itibariyle 3 bin 325’inci sayımızı okurlarımızla buluşturduk. Kurulduğumuz günden bu yana bizleri yalnız bırakmayan tüm okurlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.