1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hemşire yardımcılığında eğitim vurgusu
Hemşire yardımcılığında eğitim vurgusu

Hemşire yardımcılığında eğitim vurgusu

Özel Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Osman Kabalak, “İyi eğitim alan hemşire yardımcılarının sağlıklı-hasta birey ve ailesine kaliteli ve güvenli bakım vermesi, tüm sağlık sisteminin sonuçlarını olumlu yönde etkiler” dedi.

A+A-

Özel Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Osman Kabalak, öğrencilerin gelecekteki meslek yaşamlarında başarılı olabilmesi için eğitim-öğretim süresince mesleklerini iyi tanımaları, kabullenmeleri ve sevmelerinin önemli olduğunu söyledi. Öğrencilerin meslek seçimine önem vermeleri gerektiğini belirten Kabalak, “Meslek seçimi, kişinin birçok meslek arasından kendi kişiliğine, özelliklerine ve yeteneklerine uygun olduğunu düşündüğü, doyum alacağına inandığı işe yönelmesidir. Öğrencilerin gelecekteki meslek yaşamlarında başarılı olabilmesi için eğitim öğretim süresince mesleklerini iyi tanımaları, kabullenmeleri ve sevmeleri önemli. Sağlık meslek liselerinin iki amacı var. Bunlardan ilki Türk milli eğitim sisteminin genel amaçları doğrultusunda üniversitelere donanımlı öğrenciler yetiştirmek. İkincisi ise kendi kendine yetebilen, çevresine, ailesine ve hastalara sağlık danışmanlığı yapabilen, gerektiğinde bakım ve tedavilerini üstlenebilen bireyler yetiştirmek” dedi.

‘Olumlu yönde etkiler’

Hemşire yardımcılığı bölümünden mezun olanların klinik destek elamanı olarak çalıştırıldığını ifade eden Kabalak, “Sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı bölümünden mezun olan öğrenciler, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarına İş-Kur aracılığıyla klinik destek elemanı olarak yerleştirilmektedir. Yerleştirilen öğrencilerimiz, poliklinik hizmetleri, hastayı muayene, tedavi ve girişimsel işlemlere hazırlama, işlem sonrası bakım ve takiplerini yapma, sağlık destek birimlerinde ve ameliyathanelerde ekip üyesi olarak görev yapmaktalar. Hemşire yardımcılığı mesleğinin toplum tarafından benimsenmesinde, verilen hizmetin kalitesi, eğitimin kalitesinden ayrı düşünülemez. İyi eğitim alan hemşire yardımcılarının sağlıklı-hasta birey ve ailesine kaliteli ve güvenli bakım vermesi, tüm sağlık sisteminin sonuçlarını olumlu yönde etkiler” diye konuştu.  (Konya’nın Sesi)

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.