1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. ‘Her çelik kapı güvenilir değildir’
‘Her çelik kapı güvenilir değildir’

‘Her çelik kapı güvenilir değildir’

Sur Çelik Kapı ve Pimapen PVC Kapı Pencere Sistemleri Konya Bayii ANT Mobilya Mimarlık Ltd. Şti. Sahibi F. Yiğit Taşangil ile çelik kapılar hakkında bilinmeyenleri konuştuk.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı'nın haberi

Taşangil, Sur Çelik Kapı’nın hırsızlık olaylarına karşı garantili olduğunu ifade etti.

Her çelik kapının güvenilir olmadığına dikkat çeken Taşangil, vatandaşların çelik kapı alırken araştırmayı iyi yapması gerektiğini söyledi. Taşangil, Konyalıların tercihlerini satış sonrası hizmetini de iyi alabilecekleri firmalardan yana kullanmalarını istedi.


Merhaba Yiğit Bey. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1970 yılı Konya doğumluyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezunum. Üniversiteden mezun olduktan sonra mesleğimle ilgili 3 yıl çalıştım, daha sonra ticarete atıldım. 1998 yılından bu yana bu sektörde ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Önceden mutfak mobilya sektöründe de satış yapıyorduk. 1998’den 2010’a kadar farklı firmalarla çalıştık. 2005 yılından bu yana mutfak mobilyasının yanında Sur Çelik Kapı ve PimapenPVC ürünlerinin satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz.

Çevre mühendisliğinden çelik kapı sektörüne… Üniversite mezunuyken bu sektöre geçmenizdeki etken ne oldu?

Mezun olduğumuz zamanlarda çevre mühendisliği fazla tanınmıyordu. O dönemde iş sıkıntısı yaşadım. Bu mesleğin Konya’da değil de sahil kesimde yapılacağını gördüm. Bunun yanı sıra Konya’dan ayrılamadım. Ailemi burada bırakamadım. Küçüklükten beri de ticaretin içerisinde yer alıyorum. Gözümüzü ticarette açtık diyebilirim.

Konya bayii olarak Konya’nın yanı sıra hangi illerde hizmet veriyorsunuz?

Konya bölge bayiliği olarak Aksaray, Karaman, Niğde, Nevşehir ve Konya ilçelerini kapsıyoruz. 3-4 yıl kadar Ankara’nın da bayiliğini yaptık. Daha sonra orayı fabrikaya devrettik. Bu süreçte Konya-Ankara ağırlıklı birçok proje yaptık.

Çelik kapılarınız nerede üretiliyor? Müşterilerinizin sizi seçmesindeki ana etken nedir?

Fabrikamız Aydın’da. Kapılarımız orada üretiliyor. Kapılarımız dünyanın en güvenli çelik kapısı. Uluslararası akredite laboratuvarlarında yapılan testler neticesinde alınan güvenlik sınıfı belgelerine sahip tek çelik kapı firmasıyız. Bu güvenlik belgeleri başka çelik kapı firmasında bulunmuyor. Estetik önemli ama güvenlik bizim için daha önde geliyor. Şimdilerde siteler ne kadar güvenlikli olsa da insanlar çelik kapılarının sağlamlığını bilince içleri huzurlu oluyor.

Kaliteli ürün ister istemez pahalı olacaktır. Bu durum sizi olumsuz etkiliyor mu?

Fiyatlarımız diğer firmalara göre daha yüksek. Bu durum ürün pahalılığından daha ziyade bizim kalitemizden ve ürün sonrası hizmetlerimizden kaynaklanıyor. Biz hizmet ve ürün kalitesiyle rekabet etmeye çalışıyoruz. Bu hizmetin kalitesi bizde diğer firmalara göre daha yüksek.

Çelik kapı sektörü olarak yaşadığınız sorunlar neler? Piyasada taklitleriniz var mı?

Sur Çelik Kapı olarak sattığımız ürünler piyasada en çok taklit edilen ürünler. Sadece Konya değil, tüm Türkiye piyasasında bu durum böyle. Bu da demek ki bizim işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor.Rekabet şartları anlamında bize negatif olarak yansısa da bu durum bizim doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Bunun yanı sıra sektörün en büyük sorunu iş teslimlerinin zamanında ve müşterilerin arzu ettiği gibi olmaması. İnşaat sektöründe bu tip işler yapan herkesin ortak sorunu bu. İş teslimlerinde birçok firma, müşterisi ile problemli ayrılır. Ürünü teslim ettikten sonra hizmetini vermede de aksamalar yaşanır. Çelik kapı evin giriş kapısıdır. Dolayısıyla servisin 1-2 saat içerisinde ya da en geç o gün içerisinde arıza durumunda hizmeti vermesi lazım. Biz çok şükür böyle bir sorun yaşamadık.

İyi bir çelik kapı nasıl anlaşılır? Her çelik kapı güvenilir kapı mıdır?

İyi bir çelik kapı her şeyden önce güvenli ve Avrupa standartlarına uygun belgeye sahip olması gerekir. Yüzey dayanımı, duman geçirmezliği, ısı yalıtımı ve kilit bölgesi dayanıklılığı bir kapının kalitesi hakkında size bilgi verir. Bugün çelik kapı üreten birçok firma var. Küçümsemek için söylemiyoruz ama ahşabı bir yerden, çelik sacı bir yerden, diğer malzemeleri de sağdan soldan toplanıp bir araya getirilerek kapı yapılıyor. Bu kapılar bana göre üretim değil ve yeterince kaliteli olamaz. Kapının güvenliğinde kilit 2’inci sırada yer alır. Önemli olan kilidin barel dediğimiz anahtarı takılan yerinin sağlamlığı. Oraya ulaşıldığı takdirde yani barel kırılırsa kapı isterse 300 farklı noktadan kilitleniyor olsun açılması çok kolay olacaktır. Dolayısıyla kapıdaki güvenlik barelin bulunduğu bölgenin sağlamlığı ile başlar.

Güvenlik konusunda müşterilerinize ne gibi seçenekler sunuyorsunuz?

Güvenlik konusunda iddialıyız. “Hırsızlığa karşı garanti” belgemiz var. Türkiye’de ve dünyada ilk olarak böylesi bir garanti belgesi veren firmayız. Hırsız bizim kapımız olan bir evden kapı kilitliyken girebilirse biz kapıya ödenen bedeli ev sahibine iade ediyoruz. Konya merkez ve ilçelerinde 13 bin civarında kapımız var fakat şimdiye kadar kilitli olup da hırsızlık olaylarında açılan bir tane bile kapımız yok. Müşterilerimizden ‘Kapımızı zorlamışlar fakat açamamışlar’ diye teşekküre gelen çok oldu. Tabi bunun kötü bir yanı da var. Geçenlerde bir yangın olayı yaşandı. İtfaiyeci arkadaşlar kapımızdan içeri girip yangına müdahale etmekte zorlandılar.

Halk arasında tahta kapıların çelik kapılara göre açılmasının daha zor olduğu söylentisi var. Sizce bu ne derece doğru?

Kilitli olmayan bir çelik kapı tahta kapıya göre tabii ki daha kolay açılır. Çünkü çelik kapının yüzeyi pürüzsüzdür. Ahşap kapıda ise kıymık ve vida gibi şeyler daha çok olduğu için kapıyı açmak çelik kapıya göre daha zor olur. Aslına bakacak olursak açılmaz diye bir şey yok. Ama önemli olan hırsızların o kapıyı açma süresini uzatmak ve kapıyı açmaya çalışırken etrafta ses yapıp başkalarının dikkatini çekmesini sağlamak. Şunu vurgulamak gerekirse, kilitli olmak şartıyla en kötü çelik kapı bile tahta kapıdan daha sağlamdır.

Kapıda anahtar mı daha güvenilir yoksa şifreli sistem kilitler mi? Bunun hakkında neler söylemek istersiniz?

Şimdilerde yeni sistem apartmanlarda parmak izli, kartlı, şifreli ve uzaktan kumandalı kilit sistemleri kullanılıyor. Bunların akıllı ev sistemlerine de entegrasyonu mümkün. Bu sistemlerin her kapıya uygulanma şansı var. Bunların içerisinde en kullanışlı olanı parmak izi sistemi. Şifreli sistemlerde kilit daha zayıf olabilir. Anahtarlar artık yavaş yavaş yerini daha konforlu kullanım sağlayan, kapı açma sistemlerine bırakıyor. İlerde anahtar taşımak bile gereksiz hale gelecek.

Son olarak çelik kapı alacak olan vatandaşlara hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Vatandaşlar hizmetini daha iyi alabileceği çelik kapıları tercih etsinler. Akıllarının yattığı güvenilir firmalardan kapılarını alsınlar. Kapı alınırken sadece dış görünüşüne ve modeline aldanmasınlar. Kapı almadan önce mutlaka ilgili firmadan ve internet üzerinden kapının teknik özelliklerini araştırsınlar. Bunun yanı sıra alınacak çelik kapıda kasa ile kapı arasındaki boşluk 4-5 milimetreden fazla olmamalı. Bu boşluk daha fazlaysa kapının manivela ile açılması daha kolaylaşır. Ayrıca hırsızlığa karşı anahtarın girdiği bölgenin erişilmezliği sağlanmalı. Çelik kapılarda bu bölgeyi koruyan bir rozet sitemi bulunur. Bu rozet sisteminin keski ile yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir. Bunun yanı sıra çelik kapıda çift contalama sistemi aranmalı. Bu sisteme sahip çelik kapılar sadece hırsızları değil, ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları da içeriye sokmaz.

img_0761.jpg

her-celik-kapi-guvenilir-degildir.jpg

her-celik-kapi-guvenilir-degildir-(1).jpg

foto-alti-2.20150615105728.jpg
 

foto-alti-3.20150615105720.jpg

foto-alti-1.20150615105711.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.