1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Her Derdin İlacı Tasarruf
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Her Derdin İlacı Tasarruf

A+A-

Günümüz koşullarında gelecek endişesinden dolayı tasarruflu olmak zorunlu bir hale geliyor. Özelliklede ekonomi başta olmak üzere olumsuz tablo ile karşı karşıya kalınmasından dolayı da insanlar bireysel tasarrufa yönelmek zorunda kalıyor. Gelecek kaygısıyla birlikte beklenmedik bir durum karşısında bir kenarda birikimim olsun anlayışı da etkin oluyor.

Tasarrufa yönelten unsurların başında ise; geleceği düşünme, çocukları ve onların gelecek kaygısı, beklenmedik durumlar karşısında güvence ve hayat standartlarındaki yükseliş ile birlikte, gelir yetersizliği, çok istediği bir şeyi alabilmek için para biriktirmeleri gibi sebepleri sıralayabiliriz. Damlaya damlaya göl olur atasözününden de anlayışıldığı gibi, çok veya az fark etmez bir birikim yapmakta fayda vardır. Ülkemizdeki tasarruf mevduatlarının 1 trilyon lirayı aşması da tasarruflu davranma alışkanlığının gelişme yolunda olduğunu gösteriyor.

Tasarruf mevduatları 2018’in ilk yarısında, 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 19,6 artarak 1 trilyon 38,4 milyar liraya ulaşırken, kişi başı tasarruf miktarı 12 bin 850 liradır.

***

Türkiye'deki toplam tasarruf mevduatlarının yüzde 43,1'i ise İstanbul'da birikirken, bu ilimizde ilk yarıda 448 milyar 8 milyon 106 bin liralık tasarruf mevduatı toplandı. Geçen yılın ilk yarısında 375 milyar 294 milyon 33 bin liralık tasarruf mevduatı bulunan İstanbul'da, bir yıllık süreçte biriken tutar yüzde 19,4 artmış oldu. Tasarruf mevduatı miktarında İstanbul'u, 102 milyar 392 milyon 414 bin lirayla Ankara izledi. Söz konusu iki ilin tasarruf mevduatı toplamı 550 milyar 400 milyon 520 bin liraya ulaştı. Böylece Türkiye'nin 1 trilyon 38,4 milyar liralık tasarruf mevduatının yüzde 53'ü, İstanbul ve Ankara'da toplanmış oluyor. 74,4 milyar lira ile İzmir üçüncü, 32,4 milyar lirayla Antalya dördüncü sırada yer alırken, Bursa da beşinci sırada yerini alıyor. Türkiye'de en düşük tasarruf mevduatının bulunan illerin başında 306 milyon 688 bin lira ile Bayburt bulunuyor. Bayburt'u 337,3 milyon lirayla Ardahan, 448 milyon lirayla Kilis, 478,3 milyon lirayla da Hakkari izliyor.

***

Diğer taraftan şehrimiz Konya’nın da aralarında bulunduğu Muğla, Kocaeli, Adana, Mersin,  Hatay, Gaziantep, Balıkesir, Aydın, Denizli, Kayseri, Manisa, Eskişehir, Trabzon, Tekirdağ ve Samsun da tasarruf mevduatı 1 milyar liranın üzerinde artan illerin arasında yerini alıyor. Türkiye'nin bütün illerinde tasarruf mevduatının geçen yılın ilk yarısına kıyasla artış kaydetmesi ise dikkati çekicidir. Sonuçta şehrimizin de aralarından bulunduğu illerimizde tasarruf mevduatlarının artması artık insanların tasarrufa yöneldiğini gösteriyor. Hayat şartları gereğince de tasarruflu yaşamak zorundayız. Öyle de gerekiyor. Zaten bizlerin geleneğinde ve göreneğinde var olan bu kültürü geliştirmekten kaybetmeyiz, aksine kazanırız. İşten artmaz, dişten artar atasözününden de anlaşıldığı gibi, geliriniz ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa tasarruf yapılamaz. Öyleyse bizler de zor günler için tasarruflu davranmak zorundayız. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.