1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Her Gün Onların Olsun
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Her Gün Onların Olsun

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılda 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Etkinliklerin amacı Down Sendromluların günlerinde yanlarında olmak, onlarla sevgimizi paylaşmak ve en önemlisi de bizlerin bir parçası olduklarını hissettirmektir.
Unutmamalıyız ki, onlar bizlerden birisi, canımız, kardeşimizdir. Onlarla birlikte yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz.
Aslında bu gün, 1 güne sığmayacak bir gündür. Her gün onların olmalıdır.
Etkinlikler çerçevesindeki Gökçem Kafe ve Restaurant tesislerindeki özel bir etkinliği sizlerle paylaşmak istedim.
Gökçem Kafe ve Restaurant’ta, hizmet eden 28 personelin 8’nin Down Sendromlu gençlerden oluşması dikkat çekicidir.
Bu gençlerin hayata tutunmalarına yardımcı olma adına çok güzel bir davranıştır.
***
Merak ettiyseniz sizlere biraz Gökçem Kafe ve Restaurant’tan bahsedeyim.
İşadamı Uğur ve Yasemin Devecioğlu çifti tarafından hayata geçirilen Gökçem Konya Eğitim ve Spor Kulübü Derneği tarafından 1 yıl önce Meram Yaka Caddesinde hizmete açılan Gökçem Kafe ve Restaurant’ta 23 kişilik personelinin 8’i Down Sendromlu özel korumalı gençlerden oluşmaktadır.
Uğur Devecioğlu ile sohbetimizde şu bilgileri verdi: “Bizlerin amacı, özel gereksinimli gençlerin iş istihdamını ve toplumda bağımsız bir yaşam sürdürmelerini sağlamak ve toplum farkındalığını artırmaktır. Bu kapsamda kurulan Gökçem Kafe ve Restaurant’ı geçen yılın Eylül ayında Korumalı bir iş yeri olarak hizmete açtık. İşyerimiz Konya’da ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye’de ise korumalı üçüncü işyeridir. Hizmet sektöründe Türkiye’de çalışan iş yerlerinden birisidir. Gökçem’de çalışan gençlerimiz sigortalı ve maaşlı çalışanlarımızdır. Buradan emekli olacaklar ve bir ömür boyu kendilerine yetecek şekilde maaş alacaklar. Şu anda işyerimizde çalışan gençlerimizin arasında ailesinin geçimini üstlenme sorumluluğunu alabilme gücüne erişmiş yavrularımız var. Bu bizim için paha biçilemeyen bir mutluluk” diyor.
Uğur Devecioğlu’nu Down Sendromlu gençlere bir iş yeri kazandırmasından dolayı kutluyorum. Umarım bu hizmet şehrimizdeki birçok işadamına örnek olur.
Onlarda Down Sendromlu ve engelli gençlerimize böylesine güzel yerler açarak onların çalışmalarına ve hayatta kalma mücadelelerine katkı sağlamalarına vesile olur.
***
Gökçem Kafe ve Restaurant’taki Down Sendromlular Günü etkinliğine katılan
Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Down Sendromlu gençlerle birlikte olmaları ve onlarla sevgilerini paylaşmalarını, sohbet etmeleri, sizlerin yanında her zaman biz varız demeleri önemli ve yerinde olan bir davranıştır.
Tabi ki bizlerin yapması gerekende bu olsa gerek.
Bunun yanında Down Sendromlu gençlerin istihdam edildiği kurumları desteklemek ve ayakta kalmalarını sağlamak bir insanlık görevi olması gerekir diye düşünüyorum.
Bir gün ailenizi, dostlarınızı ve yakınlarınızı yanınıza alarak Gökçem Kafe ve Restaurant’a gidin.
Orada karşılaşacağız sevgi ve güler yüz sizi geldiğinize pişman etmeyecek, aksine mutlu olarak ayrılacaksınız.
Tıpkı Uğur Devecioğlu’nun dediği gibi, Her Gün Onların Olsun diyorsanız. Buna bir nebzede olsa bizlerde katkı yapalım diyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.