1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Her Şeyin Başı Üretimse Üretime Yönelmeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Her Şeyin Başı Üretimse Üretime Yönelmeliyiz

A+A-

Ülkemiz demokrasisine ve huzuruna kastedilen 15 Temmuz akşamındaki darbe girişimini birliktelik ve bütünlük sayesinde atlattı. Huzurumuza, demokrasimize ve ülkemizin bütünlüğüne yönelik darbe girişiminde bulunanlarda hak ettiği cezayı alacaktır. Türk ulusunun birlik ve beraberliğini hiçbir şekilde bozamayacaklarını içteki ve dıştaki düşmanlarımız umarım bir kez daha anlamıştır. Halkımızın ve devlet yönetiminin ülkemize sahip çıkıp, darbe girişimi karşısında dik duruşu birçok ulusa örnek olmuştur. Unutmamalıdır ki, Türk Ulusu vatanına yönelik en ufak bir saldırı da dahi her şeyi bir tarafa bırakır, birlik olur. Güç olur. Tıpkı darbe girişimi karşında gösterdiği ortak tepkisi ve dik duruşunda olduğu gibi, tarihimizde bunun örnekleri de çoktur. Yedisinden yetmişine vatanına, toprağına ve değerlerine sahip çıkar. Sonsuza kadar da sahip çıkmaya devam eder. Her ne olursa olsun kanının son damlasına kadar direnir. Biz böyle bir milletiz. Bu özelliğimizde dünyanın birçok mazlum milleti tarafından hep örnek alınmıştır. Ülkemiz atlatılan darbe girişiminden sonra artık normal hayatına devam etmeli, bunun yanında ekonomi ve üretimi birincil öncelikli konular arasına alınmalıdır. Bunun için de yapılması gereken yatırım ve üretime ağırlık verirken, yapılan üretimin de her yönüyle desteklenmesidir.
***
Üretim konusunda bir değerlendirme yapan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli; “Her şeyin başı üretimdir. Onun için yatırım gerekiyor, o nedenle zaten yatırımcıların önündeki engelleri kaldırıyoruz. Onun için Başbakanımızın ifadesiyle yatırımcılarımızın önüne turkuaz halı sereceğiz. Yoksa yatırımcılar başlı başına hedef değil, onların karakaşı, kara gözü için turkuaz halı sermiyoruz. Üretsinler diye, fabrika açsınlar, orada kardeşlerimiz çalışsın, istihdam edilsin diye yapıyoruz bütün bunları" diyor. Nurettin Canikli’in dediği gibi, her şeyin başı üretim ve üretim olmalıdır. Ülke olarak da üretime yönelmeliyiz. Hükümetin en son açıkladığı Yeni Ekonomik Teşvik Paketi de üreticiye ve yatırımcıya bir nefes aldıracak gibi. Bunun yanında ekonominin hemen hemen tüm kesimlerine olumlu katkı sağlayacaktır. Öyle ise bundan sonraki süreçte ülke olarak hep birlikte üretime odaklanmalıyız. Yeni Ekonomik Teşvik paketinde uygulanacaklara gelince; terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ'lere 100 bin lira kadar kredi kullandırılacak. Ayrıca yerli makine alımında 300 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak. Orta ileri teknoloji üretim yatırımlarının tamamı 4’üncü bölge teşviklerine alınacak. Yatırımlarda proje bazlı destek sistemine geçilecek. Türkiye'de yatırım kararı alacak uluslararası şirketlere kurumlar vergisi muafiyeti sağlanacak. Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçları 1 yıl ertelenecek. Eximbank'ın kredi verme şartları kolaylaşacak. Teminat açığı olması halinde Kredi Garanti Fonu devreye girecek. Kredi kullanımında artık her türlü taşınabilir menkul değer, teminat gösterilebilecek. Vergi ve prim borcuna yönelik vecibelerini yerine getiremeyenlere bir fırsat daha verilecek. Daha önce taksit ödemelerini ihlal ettikleri için sistemden çıkan mükellefe, geçmişteki taksitlerini de ödemesi şartıyla tekrar söz konusu borçları taksitle ödeme imkânı sağlanacak.
***
Şirket/dükkân kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. İhracatçıya hususi pasaport (yeşil pasaport) verilecek. Dış ticaret ile ilgili işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden yürütecek. Yatırım için kullanılan arazi için 5 yıl emlak vergisi alınmayacak. Karşılıksız çek işlemine para cezası uygulanacak. Tekrar etmesi durumunda hürriyeti kısıtlayıcı ceza verilecek. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'nın bazı hükümleri 1 yıl ötelenecek. Damga vergisi teke düşürülecek. Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getirilecek. Yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getireceklere kolaylık sağlanacak. Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsleri ile yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler yılbaşına kadar ÖTV’ siz araç yenileyebilecek. Terörle mücadelede şehit olanın bir yakını ÖTV’ siz araç alabilecek. Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur'lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkân ortadan kalkacak. 2B arazileriyle ilgili imkândan yararlanmayan 70-80 bin kişiye tekrar fırsat tanınacak. Yurt dışında emeklilik hakkını kazananların Türkiye'de 6 aydan az kalmaları durumunda araçlarını getirememesine yönelik sorun giderilecek gibi birçok teşvik uygulanacaktır. Son söz olarak söyleyeceğim. Her şeyin başı üretimse, ülke olarak normal hayatımıza dönerek üretime yönelmeliyiz. Ne dersiniz sizce de böyle yapmamız gerekmez mi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.