1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Herkesi Memnun Etmek
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Herkesi Memnun Etmek

A+A-

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu diyor ki, “Öyle bir anayasa yapacağız ki, herkes onda kendini bulacak…” Yani herkesin memnun olacağı bir Anayasa yapacağız. Bu sözleri duyunca, ilk defa Ahmet Hoca’dan beklemediğim bir söz sarf edildiğine şahit oldum ve muhtemelen danışmanlarının şaşırttığını düşündüm.
Nasrettin Hoca’nın evli iki tane kızı varmış. Hoca bunlara aynı gün içerisinde ziyarette bulunmuş. Birinciye, “Kızım nasılsınız, geçinebiliyor musunuz?” diye sormuş. Aldığı cevap; “Baba biliyorsun bizim bey testici… Yüzlerce testi imal etti. Eğer Allah güneşini bizden esirgemez, havalar güneşli gider testiler kurursa geçimimiz iyi olacak” şeklindedir. Hoca oradan kalkar diğer kızına gider ona da aynı soruyu sorar. Ondan aldığı cevap da “Baba biliyorsun bizim bey tarımla uğraşır. Şu kadar dönüm arazi ektik. Allah bizden yağmurunu esirgemez havalar yağmurlu giderse durumumuz iyi olacak inşallah” der. Hoca bunun üzerine “Valla ikinizden biriniz naneyi yedi amma hanginiz bilmem” demekten kendini alamaz.
Allah yarattığı insanlara göre değişik zamanlarda değişik Anayasalar (kitaplar) göndermiştir. İnsanoğlu fıtratına en uygun olan bu Anayasalardan bile toptan memnun olmazken acaba bizim Başbakan nasıl olur da böyle iddialı bir şekilde konuşabilir. Bakın Tevrat Yahudiler tarafından beğenilmeyip değiştirilmiş. İncil değiştirilmiş. Demek ki bizim bu yeni Anayasayı hazırlayanlar bu işi haşa Allah’tan daha iyi yapacaklar.
***
Ben de iyi yapacaklarına inanıyorum (!)... Geçenlerde Özgecan’ın katili hapishanede öldürüldü. Allah’ın kurallarına göre zaten bunu devlet yapmalıydı. Devlet yasalar gereği yapamayınca toplumun vicdanında da zaten ölüme mahkum edilen katil birisi tarafından infaz edildi. Yani Allahın verdiği ceza bir şekilde uygulandı. Hükümet sözcüsü Numan Bey, “Bunu yapan mutlaka bulunup cezalanacak” diyor. El Hak o da doğru söylüyor çünkü herkes her davada kendini devletin yerine koyar da infaz etmeye kalkarsa bakıver bir cümbüşe… Şimdi ben Sayın Başbakanımıza soruyorum. Yeni Anayasada kısas dediğimiz ölüm cezası olacak mı? El cevap hayır olmayacak. Çünkü bu ceza darbe Anayasasında önce varken Avrupalı dostlarımızın Apo yargılanmadan az önce Yüce Meclisimize kaldırttıkları bilinmektedir. Şimdi bir yanda Avrupa Birliği’ne gireceğim, vizeleri kaldıracağım diyeceksin diğer yanda ölüm cezasını yeni Anayasaya yazacaksın. Bu olası değil… Yani sen ya Avrupalı dostları memnun edeceksin ya da vatandaşını… Hani nerede herkesin memnun olacağı Anayasa…
Yahu bu örnek spesifik oldu. Uygun örnek değil diyenler olabilir. Alın sizin de içerisinde kendinizi bulacağınız bir başka örnek…
***
Anayasaya mutlaka başörtüsü serbestisi konacaktır. Müslümanlar bunu orada görmeli… Peki fuhuş serbestisi kalkacak mı? Hayır kalkamaz. Demokratlar da onu orada görmeli… Bak ne güzel… Herkes aradığını Anayasada buluyor değil mi? Herhalde bize söylenmek istenen şu… Sen Müslümansın başına örtünü taktıktan sonra başkasının işine karışma… Sen de zengin demokratsın bu kadar semirince nefsani arzuların kabarıyor. Seni anlıyorum git bu isteğini Anayasal hak olarak rahatlıkla gider. Başkasının başörtüsüne falan karışma… Oh ne güzel değil mi?
İşte toplum barışı buna denir. Evet evet Anayasa bir an evvel hazırlanmalı…Toplumun her kesimi onda kendini bulmalı… Allah’ın yasaları toplumu tatmin edemez (!)… Aaah kuzenim Davutoğlu… Sen bari “Herkesin memnum olacağı bir anayasa” deyip ortaya çıkma… Rahmetli annenin adı Memnune idi. Annen bile o isimle böyle bir Anayasa’dan memnun olmayacaktır. Bunu böyle bilesin… Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.