Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hesap

A+A-

Meydandaki hesap sandıkta tutmadı. Hesapta yanlışlık mı yapıldı, yoksa yapılan başka bir şey mi oyları kaçırdı?

*

Yanlışlar ve yanlış yapanlar üzerinde detaylı, adil ve dürüst bir çalışma yapılacak mı? Yanlış yapanlara hesap sorulacak mı yoksa “kol kırılır yen içinde kalır” diyerek tutmayan hesap unutulacak mı?

*

Yen içinde kalan kırık kollardan bazıları kangren olacak bazıları eğri kaynayacak, sorun daha da büyüyecek, önceki yanlışlardan ders alınmayacak mı?

*

Yaptıkları yanlışın hesabını veremeyenlere ceza kesmek bizim siyasi kültürümüzde mi yok, yoksa cezayı kesecek olan siyasetçilerin de mi kolu kırık?

*

Yen içinde kalan kırıklar belli olmasın diye dikkatler başka taraflara çekilirse, hesap başkalarına yüklenirse, kaybedenler değil de kazananlar suçlanırsa önceki yanlışlardan ders alınmıyor demektir! Bu durumda önceki yanlışlardan niçin ders alınmaz? Sorusuna da cevap gerekir.

*

Bir cevap daha gerekiyor; hani, sen yanlış yaptın diyerek birinin görevden alınması veya birinin ben yanlış yaptım diyerek istifası bize niçin ters geliyor? Ağzımızdaki ses demokrasi derken, doğru sanılan yanlışlardan beslenen içimizdeki sesin demokrasi karşıtı aforizmalara kanması daha mı ağır basıyor?

*

Yanlış yapan biz değiliz, seçmen bizi anlamadı, suçlu anlamayandır diyerek yanlışın üstü kapatılmasın bu sefer. Anlamayan suçlu olsa da anlatamayana da hesap sorulmalı bence... Kişiler ile uğraşmadan hesap sormayı becerebilirsek, sorunun anlamayanda veya anlatamayanda değil, anlatmaya çalıp da anlatılamayanda olduğu ortaya çıkar… Belki de en başta doğru gibi görünen bir yanlışa sarılmışızdır da yanlış olduğunu kabul etmeye korkuyoruzdur…

*

Kendi yanlışları ile hesaplaşmak yerine başkalarını suçlayarak rahatlama yolunu seçenler gelişemezler. Yanlış yapanları koruyanlar, doğru yapanları harcamış olurlar. Belki de siyasette kötü adamların iyi adamlardan fazla olması bu yüzdendir.

*

Hesaplaşmada hayır vardır ama önce kendi nefsimiz ile…

*

Yanlışı doğrudan ayırmayanlar, kandırıldık deme hakkını da kaybederler. Kaybederler! Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.