1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

A+A-

Şu sıra herkesin ağzında bakla olan bir sözle başlıyorum bu günkü yazıma: Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ama maalesef alınan tedbirlerden gözlemliyoruz ki haklılık payları var. Covid19 ile ilgili daha öncede yazı kaleme almış ve yayınlamıştım. Bu seferde hayatımıza getirdikleri ve hayatımızdan götürdüklerini konuşmak gerekliliği oluştu. Önümüz bayram ve birçoğumuz aile büyüklerimizi ziyaret edip, yüz yüze görüşemeyeceğiz. Sarılıp ellerinden öpemeyeceğiz. Bu burukluk ile savaşırken iç dünyamızda yaşadığımız dış dünyada ikinci bir Covid dalgası başladı. Biz daha ilkinin hakkından gelememiştik oysa. Tüm dünya insanlarını tehdit eden bu vahim durum, ülkemizde de etkisini gösterecek gibi görünüyor. Bizi yönetenler tedbir alsalar da, alınan tedbirlerin hastane yoğunluğunu azaltmak için olduğunu anlayabiliyoruz. Öyle ya da böyle, dünya insanlarının yüzde yetmişinin enfekte olacağı bilim insanları tarafından ön görülürken, tahminlerin korkutucu boyutuyla gün be gün karşılaşıyoruz. Kimi koruyacağımızı şaşırmış durumdayız. Çocukları mı, anne babalarımızı mı, kendimizi mi, yoksa her gün eriyen servetimizi mi? Ekonominin içinde bütün esnafların ve bu esnafların çalışanlarının iç içe bir birine bağlantılı olması, domino etkisi yaparak bütün ülke vatandaşlarının aynı anda ekonomik gerilemeyle karşı karşıya gelmesine neden oldu. Basitçe anlatmak gerekirse, sanayi çalışmadığı için işçi de çalışmıyor, işçi kirasını ve market borcunu diğer takdirlerini ödeyemiyor. O işçinin oturduğu evin sahibi de kira gelirinden olduğu için o da takdirini ve borcunu ödeyemiyor. Birikmiş parası olmayanların vay haline, kredi kartları borçları ödenemeyince, bankaların durumu da vahim. Kredi kartı limitleri de bitip de, elde bir şey kalmayınca, birikmiş parası olmayan kazandığıyla aylık zar zor geçinen işçilerin durumu epeyce zora düştüğünü gözlemliyoruz. Birikmiş parası olanlarda kendilerini geri çekmiş durumdalar, yaşamsal ihtiyaçlar haricinde para harcamıyorlar. Emlak, eğlence, tatil ve benzeri bir çok iş dalı ve bu iş dallarında çalışanlarda iş yok, para yok. Tek dünya devletine geçiş için planlanan ekonomik çöküş, başladı. Allah hepimizi korusun.

Memleketimizde bisiklet tamircisi bile, insanlara çip takılmasından, dünyanın tek merkezli sistem ile yönetilmesinden bihaber değil....

Bu tamirci; "Hadi biz, bir şekilde hayatımızı yaşadık; Çoluğumuz çocuğumuz ne yapacak?" endişesinde...

Yani insanlar, her şeyin farkında.
Sonumuz getiriliyor, bu pandemiden en asgari şekilde etkilenmek için size tavsiyem içki, kumar, faiz, zina haramlardan kaçının, Güzel ahlak sahibi olmak için çalışın. Gece ve gündüz durmadan hayırda yarışın, sadaka, infak ve zekat vermeye alışın. Bu zor durumlarda birlikte ayakta kalalım. Zengin verecek, fakir de zenginlerimiz olduğuna şükredecek hale geldiğimizde bu işin sonu ölüm bile olsa mutlu bir şekilde dünyamızı terk ederiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.