1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Hileli Gıdalar Her Türlü Zarar
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Hileli Gıdalar Her Türlü Zarar

A+A-
Ucuz ve hileli gıdalar sağlığımızı bozarken, sektöre de ekonomik anlamda sıkıntılar yaşatıyor. Kalitesiz ve ucuz gıda ürünleri tüketmemizden dolayı da sağlık sorunları artmaya başladı. Diğer taraftan kaliteli ve sağlıklı gıda üreticileri bu durumdan ciddi anlamda etkileniyorlar.
Çünkü ucuz gıda ürütenler haksız bir rekabete neden olurken, kendi kazançlarını düşünüyorlar. Diğer firmaları hiç mi hiç düşünmüyorlar.  
Hal böyle iken merdiven altı imalat ve ucuz gıda ürütenler ciddi firmaları her yönüyle olumsuz olarak etkiliyorlar.
Tüketiciler olarak ucuz ve kalitesiz gıdaları almaya ve tüketmeye devam ettikçe bu sorunların bitmemesine neden olurken, ekonomik zararına da katkı veriyoruz. 
 Bütün bu olumsuzluklara katkı yapmamak bizim elimizdedir.  Ne yapmalıyız sorusuna gelince cevap; hem kendimizin sağlığı hem de gıda sektörünün geleceği için ucuz ve kalitesiz gıda ürünlerinden almaktan vazgeçmektir. 
***
Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin (TZD) Hileli Gıdalar Araştırması’nı sizlerle paylaşmak istedim. Araştırmaya göre hileli gıdalar terörden daha fazla can kaybına neden oluyor.
Bunun yanında hem ekonomiyi hem de halk sağlığını kemiriyor. Hileli gıdaların sektöre verdiği zarar 25-30 milyar lira olarak tahmin ediliyor.   
Türkiye'de gıda sektöründe kayıt dışılığın getirdiği ekonomik kaybın da 7-8 milyar lira civarında olduğu düşünülüyor.
Gıda sektöründe toplam 400 bin civarında işletme bulunduğunu, kayıtlı işletme sayısının ise bunun yaklaşık 10'da 1'i düzeyinde olduğu kaydediliyor. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve yerel yönetimler tarafından yapılan denetimlerde 335 bin 68 işletmenin 5 bin 375'ine idari para cezası uygulanırken,  49 firma hakkında suç duyurusunda bulunuluyor.
Kesilen idari para cezasının toplam tutarı ise 27 milyon 580 bin 326 liradır.  Tabi ki bu denetimlerin çoğunluğu kayıtlı firmalara yöneliktir.
Burada dikkat çekici konu ise, kayıt dışı olan firmaların tespit edilemeyişidir.
Bunun sonucunda bu tür firmalar daha cesaretli faaliyet gösterebiliyorlar. 
Öyle ise denetimler konusunda daha titiz davranılmalı ve kayıt dışı faaliyette olan firmaların tespitine yönelik çalışmalara da ağırlık verilmelidir.
Öncelikle gıda üretim şartlarını tamamen yerine getiren gıda üreticileri her anlamda desteklenmelidir.mÜretim sürecinin denetlenmesi için tarladan tüketiciye kadar uzanan zincirin kayıt içine alınması önem taşıyor.
Diğer taraftan gıda maddelerinden alınan KDV ve dolaylı vergilerin azaltılarak makul sınırlara çekilmesi gereklidir.
Eğer KDV ve dolaylı vergiler azaltılırsa gıda üreticisi firmalarda satış fiyatlarını ona göre indirebilir. İnsanlar da ucuz ve hileli ürünlere yönelmez.
***
TZD Başkanı İbrahim Yetkin konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Hileli gıdaların halk sağlığı açısından oluşturduğu tehdit yeterince bilinmiyor. Genellikle 'ucuz gıda' olarak bilinen ve normal satış fiyatının oldukça altında fiyattan satıldığı için özellikle dar gelirli kesim tarafından tercih edilen gıdalar, genellikle daha kalitesiz olmakla birlikte yine de bir gıda ürünü olarak değerlendiriliyor. Oysa bu gıdaların içinde insan sağlığına çok zararlı maddeler var" diyor.
Yetkin, hileli gıdaları tüketmekten kaçınmamızı istiyor.  Belki ucuz diye aldığımız gıdalar maddi anlamda bizi rahatlatsa da sağlımıza verdiği zarar sonradan ortaya çıkacağı için dikkatli davranmamız konusunda bizleri uyarıyor. 
Sonuç olarak ucuz ve hileli gıdaları almaya devam ettikçe hem sağlık hem de ekonomik anlamda sorunlar yaşamaya devam edeceğimiz bir gerçektir. Bundan kurtulmanın yolu da bu tür gıdaları tercih etmemektir.
Ne dersiniz yarından itibaren ucuz, kalitesiz ve hileli gıdaları almaktan vazgeçecek miyiz? Lütfen bir düşünün.  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.