1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Hinduizm İslam’a Nasıl Girer?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hinduizm İslam’a Nasıl Girer?

A+A-

Hinduizm İslam’a

Nasıl Girer?

 


Bilirsiniz gündem peşinden koşmak gibi bir derdim yoktur zira biliyoruz ki çoğu zaman gündem birileri tarafından bilinçli olarak düzenleniyor ve o birilerinin istediği konular tartışılırken, yine o birileri istediği amaca ulaşabiliyor. Çoğu büyük(!) gazeteci ve kanaat önderi de gündemi yakalama kaygısı ile bir tutam ot peşinde koşan keçilerin durumuna düşebiliyor.
*
İçinde bulunduğumuz gündem bir sonuçtur. Sonuçlar üzerinden yapılan tartışmalar, kavgalar ise anlamlı bir sonuç doğurmayacaktır. Asıl meselemiz o sonuçları doğuran sebepler ve sebepler arası ilişkiler üzerinden geleceğimizi kurtaracak bir sonuca varma çabası olmalıdır.
*
2013 yılındaki Hindistan seyahatimde şok olarak gördüm ki, Hinduizm’de bulunan birçok inanç Müslüman olarak bizim inancımızda da var... Merakımdan üzerinde gittim ve birçok kişi ile görüştüm hala da devam ediyorum. İneğe, maymuna, yılana, fareye, taşa, ağaca tapan Hinduların gelenek ve inançlarından bazıları bizim inançlarımıza (dinimize demek istemiyorum) nasıl girmiş olabilir?
*
Dünyanın öbür ucundaki küçük İngiltere'nin dev Hindistan'ı sömürmeyi nasıl başarabildiği hakkındaki soruma da cevap bulmuş oldum bu arada. Hinduların, dünya nimetlerine zerre kadar sevgisi olan kişiye Cennet haramdır uydurması ile Cennete girmek için dünyadan elinizi, eteğinizi çekin öğretisi İngilizlerin çok işine yaramış. İngilizler, buna ek olarak “Her yüz yılda (bazı tarikatlara göre 250 yılda) ancak bir tane gelen guruyu (bizdeki şeyh, mürşit) bulun ve ona bağlanın. Guru ne derse, ne yaparsa onu yapın, onu takip edin, cennete girmek için onun sevgisini (şefaatini) kazanmaya odaklanın” öğretisini de alarak Arapça rivayetler ile süsleyip Müslümanlara transfer etmişler.
*
Çalışarak, yorularak, cehdederek Allah’tan beklemek yerine, oturduğu yerden dua ederek istemeyi tercih eden Müslümanların da yardımı ile dünyaca bilinen Hint fakiri tipi yaşam biçimi İslam coğrafyasına hakim oluvermiş. Çalışma ve cihat dini olan İslam coğrafyası tembel ve miskinler ile dolmuş, kalmış. Bilirsiniz İngiliz casusları, Vatikan misyonerleri bölgemizde çok mahirdirler, “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz gerçeğini görmezden gelerek, Allah’ın verdiği dünya tarlasına iz bırakmadan Cennet’e girme hayali ile mutlu olanlar için” hurafe uydurmakta ve tarikat kurmakta…
*
Din tarafını böyle halletmişler ama bir de işin millî tarafı var. Onu da bir sonraki yazımıza bırakalım inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.