1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Hırsız Neden Her Şeyi Götürsün ki?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hırsız Neden Her Şeyi Götürsün ki?-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

2014’te 2 şehirde

seçim iptal edilmişti

Hadi bunlar eski örneklerdi, unutulmuş olsun. 2014’e dair hafızamız daha taze değil midir? 30 Mart’ta yerel seçimler yapılmıştı. Fakat YSK itirazlar üzerine Yalova ve Ağrı başta olmak üzere 13 bölgede seçimleri iptal ederek yenilenmesine karar vermişti. Yalova’da ‘kısıtlılar, askerler ve sandık kurulu üyelerinin seçmen olmadığı halde oy kullandığı gerekçesiyle’ seçimler itiraz üzerine iptal edilmişti. Ağrı’da da Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) adayı Sırrı Sakık seçimi 10 oy farkla kazandıktan sonra AK Parti’nin itirazı üzerine, İl Seçim Kurulu ‘usulsüzlük tespit edildiği gerekçesiyle’ bazı sandıklarda oy pusulalarının yeniden sayılmasına karar vermişti. Ancak bunun üzerine BDP itirazda bulunup, ‘seçimlerin iptal edilerek tekrarlanmasını’ istemişti de İl Seçim Kurulu, oy saymayı bırakıp bu talebi kabul etmişti. Ağrı’da iptal gerekçelerinden biri de, yırtık oy torbasının fotoğrafıydı. O seçimler 1 Haziran 2014’te yenilendi. Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde AK Parti adayı seçimi 4 oy farkla kazanmıştı. Fakat MHP, ‘9 engelli vatandaşın oylarının bizzat sandık başkanı tarafından kullandığı tespitini yaparak’ itiraz edince seçim iptal edilmişti. Bitlis’in Güroymak ilçesinde BDP adayının 32 oy farkla kazandıktan sonra İl Seçim Kurulu ‘bir sandıkta yurt dışında olan 2 kişinin oy kullandığını, bazı sandıklarda da sonucu etkileyecek usulsüzlükler yapıldığını tespit ederek’ seçimi iptal etmişti. Aydın’ın Buharkent, Bayburt’un Aydıntepe, Eskişehir’in Mahmudiye, Kastamonu’nun Çatalzeytin, Tokat’ın Yeşilyurt ilçeleri ile Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul, Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya, Niğde merkeze bağlı Bağlama ve Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde seçimler iptal edilmişti.

Neden sadece

Büyükşehir’de

seçim yapılacak?

Büyükşehir, ilçe belediyesi, meclis ve muhtar oylarının aynı zarfta olmasına rağmen maniplatörlerin neden sadece büyükşehir oylarına tesir etmiş olabileceği yolunda ters algı oluşturmaya çalışanları görüyoruz. Geçenlerde seçimin tekrarına karşı olan bir muhatabımız, “Madem hırsızlık var, neden sadece büyükşehir oyları çalınmış olsun? Bakın, ilçe oyları da muhtar oyları da yerinde duruyor. Onların da çalınmış olması gerekmiyor mu? ” şeklinde bir eleştiri getirdi. Şunu anlattık: “Birkaç yıl önce sabah ziyarete gittiğimiz Rasyonel Haber gazetesinde polisler keşif yapıyordu. Meğer gece gazeteye hırsız girmiş. Kayıp sadece iki diz üstü bilgisayardı. Ekonomik anlamda daha değerli olan ve masaların üzerinde açıkta duran fotoğraf makinalarına ve diğer eşyalara dokunmamışlardı. Demek ki hırsızın sadece bilgisayarlara ilgisi vardı. İki gün sonra hırsızlar bulundu, bilgisayarlar sahiplerine teslim edildi.”

Batı’ya ne oluyor?

Amerika ve Avrupa ülkeleri 2000’li yılların ortalarından bu yana Türkiye’de AK Parti’nin yerine başka bir hükümetin tesis edilmesi için çaba gösteriyordu. Fakat beceremediler ve AK Parti’nin üç dönem kuralı onlar için ‘son çare’ oldu. 2011’de yeni dönem Türkiye’si için geniş bir çalışma yaptılar. Hatta Batılı bir kuruluşun, Türkiye’de ‘Erdoğan’dan sonra kimin Başbakan olmasını istersiniz?’ sorusunu yönelterek yaptığı araştırma sonucu ‘Cumhuriyet’te yayımlanmıştı. O çalışma Ahmet Davutoğlu’nu işaret ediyordu. Netice de Davutoğlu Başbakan olduğunda batılı ülkelerden “Türkiye’de bizim muhatabımız Cumhurbaşkanı değil, Başbakan’dır’ diyenler olmuştu. Cumhurbaşkanını devre dışı bırakan bu açıklamalara Davutoğlu’nun sessiz kalması ‘onay’ anlamına geliyordu. Batı, ‘Davutoğlu’nu muhatap kabul edip yanına çekerek’ Erdoğan’ı etkisizleştirme yolunu deniyordu. Erdoğan durumu fark edip müdahale etti ve batının ‘Davutoğlu üzerinden kurmaya çalıştığı’ planı bozdu. Planlar bitmedi, bitmeyecek. Şimdi İstanbul seçimleri üzerinden tehditler, aba altından sopa göstermeler başladı. Üzücü olansa; batının bu tavrına karşılık muhalif cenahtan kimse de “Seçim bizim iç meselemiz, size ne oluyor?” demiyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.