1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Hızlı Yapıştırıcı Nasıl Çıkar
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hızlı Yapıştırıcı Nasıl Çıkar

A+A-

“Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans edin, âşık olun… Hayatınızın her anının değerlendirin…”

Charlie Chaplin

***

Planlı olamama, anın tadının çıkaramama gibi konularda çok ısrarcıyız. Geçtiğimiz hafta sonu Konya Kitap Günleri etkinliği, Konya Şehitlik Müzesi, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi ve hemen yanı başlarında bulunan İslam Kültür Müzelerini ziyaret ettim. İnsanımız müzeleri canlı ziyaret etmelerine rağmen avuç içi kadar ekranlara bakarak dolaşmaya devam ediyorlar. Kafasını bir kaldırsa görebileceği nesneleri küçüklü büyüklü kaydetme peşinde herkes. Evlerine gidince detaylı olarak inceleyecekler galiba. Bu arada İslam Kültür Müzesinde bulunan maket eserlerin önlerinde eserleri tanıtan yazılar konulması elzem durumda, yetkililere duyurulur.

Konya Kitap Günleri etkinliği tamamlandı. Emeği geçen, ziyaret eden tüm kitap dostlarını tebrik ederim. Kitap aşkının giderek artmasını dilerim. Önceki yıllarda da etkinliği takip etmeye çalışmıştım. Açık alana kurulan çadırlı bölüm var mıydı hatırlayamadım ama eminim yakın zamanda etkinlik yapılan alan yeterli olmayacak, bu tür etkinliklerin çok daha büyük alanlarda yapılmasını istemenin yetkililer için duymak istedikleri şeylerden olduğunu düşünüyorum. Konya Şehitlik müzesi de İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi de görülmeye değer. Değer olmasından ziyade atalarımızı hatırlamak, onları hayırla anmak boynumuzun borcu. Ayrıca İslam Kültürleri Müzesinin 360 derecelik alana kurulmuş bölümü gerçekten etkileyici.

İnternetten arama motorlarını kullanmak vasıtasıyla yaptığımızı sorgulamalara ait istatistikler her an ulaşılabilir durumda. Hatta arama motoruna bir kelime yazdığınızda, cümlenin devamını size en sık arananlar arasından öneriyor. Arama motoruna hızlı yapıştırıcı yazdığınızda devamında “nasıl çıkar” hemen ilk sırada size sunuluyor. Öneriler “elden nasıl çıkar”, “fiyatları” şeklinde gidiyor. En altta ise “nasıl kullanılır” öneriliyor.

“Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!/ Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?/ "Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;/ Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?”

demiş Mehmet Akif Ersoy.

Bu müzeleri çocuklarımıza gezdirelim, kitap fuarları, kültürel etkinlikler ile çocuklarımızın her anını dolduralım. Hızlı yapıştırıcının acısı da geçer zararı da ama başucumuzdaki uykusuz düşmanın varlığından habersiz, sorgulamayan, bilgiye önem vermeyen neslin acısı zor geçer. El verin tarihin tekerrür çarkını kıralım.

Tüm tiyatroseverlerin geçmiş 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutlarım.

***

 “Bugün 27 Mart 1978, Dünya Tiyatro Günü. Bu kez önünüzde konuşmak görevi ve onuru bana verildi. Tiyatroya hizmet yolunda çok yaşamış bir emekçi olarak izninizle söz alıyorum. Derler ki, tiyatro üçüz doğmuş bir sanat koludur: Yazar, oyuncu ve seyirci. Bunlar birbirinden ayrılırsa ortada tiyatro kalmaz. Oysa ben diyorum ki, günün en önemli sorunlarını kâğıda aktaran yazar da, onları sahnede dile getiren sanatçı da sizin aranızdan çıkmıştır. Onun için biz bir bütünüz. Teker teker düşüncelerimiz ayrı olabilir, ama dertlerimiz birdir. Bugün Dünya Tiyatro Günü’dür, şu dakikada yüzlerce sahnede her ulusun kendi dramı oynanıyor. İzninizle biz de yurdumuzda oynanan oyuna bir göz atalım. Ben perdeyi açıyorum. Sahne, Türkiye haritası yüzeyine yayılmış yaslı ana babalar, bir ağızdan, yitirdikleri gencecik yavrularının tabut kervanına ağıt yakmaktadır. Perdeyi hemen bu acıklı görünüme kapatıyor ve sizlere soruyorum: Gençler gençleri neden öldürüyor? Kardeş kardeşi neden öldürüyor? Gençler kendilerini neden öldürtüyorlar? İşte size şimdiye dek sahneye getirilmiş en acı konu. Ulus olarak bugün bizim en önemli sorunumuz bu. Bunun çözümünü düşünmek siz sayın seyircilerimize düşüyor. Siz ve bizler ki öldürenle kurbanını aramızda yetiştirdik, vuranla vurulanı bağrımızda besledik, ikisinden biri ya kardeşimiz, ya akrabamız, ya komşumuz, ya tanışımızın arkadaşı. Şimdi bu sahnede soruyorum sizlere: Kardeşi kardeşe kim kırdırıyor? Hangi katı yürekli, hangi cana kıyıcı, hangi bencil çıkarıyor perde arkasından bu suçsuz yavruları, sinsi sinsi, kukla gibi kullanıyor? Neden? Bunun yanıtını vermek için derin derin düşünmenizi bekliyorum…”

Muhsin Ertuğrul

 

Kültür Sanat Günlüğü

* 1000. yılında Nizamülmülk “Devlet ve Eğitim Geleneğine Yolculuk” Uluslararası İlmi Toplantısı 6-7 Nisan 2018’de… Açılış: 6 Nisan 10.00… Novotel/ Konya Online rezervasyon için: konya.bel.tr/nizamulmulk

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.