1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Hizmet Petrol’den kültüre katkı
Hizmet Petrol’den kültüre katkı

Hizmet Petrol’den kültüre katkı

Selçuklu’nun kadim başkenti Konya’nın unutulmaya yüz tutmuş ve günümüze kadar ulaşan değerleri Hizmet Petrol’ün oluşturduğu kitapta toplandı. “Kubbet-ül İslam’ın Dördüncü Şehri Selçuklu Payitahtı Konya” isimli kitap Konya’nın tanıtımına katkı sağlayacak

A+A-

Mevlüt Boyalı

Kuruluşundan bu yana müşterilerine ücretsiz kültür kitapları dağıtan Hizmet Petrol, kendi oluşturduğu ve ilk baskısı 5 bin adet basılan “Kubbet-ül İslam’ın Dördüncü Şehri Selçuklu Payitahtı Konya” isimli eseri müşterilerine ücretsiz olarak dağıttı. 

Konya’nın A’da Z’ye olan birçok değerleri Hizmet Petrol’ün oluşturduğu kitapta bir araya geldi. Kendisinin tam bir Konya aşığı olduğunu söyleyen ve o nedenle böyle bir çalışma ortaya koyduğunu dile getiren Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yellice, kitapta Konya’ya ait olan bütün değerlere yer vermeye çalıştıklarını aktardı.

Konya’nın bilinmeyen özellikleri anlatılıyor

Hazırladıkları kitabın Konya’nın bilinmeyen yönlerini de ortaya çıkardığını belirten Hasan Yellice, “Kitabımızda Konya yemekleri, turizmi, kültürü, Konya tarımı ve ticareti, türbeler, külliyeler, kaleler, kaplıcalarla birlikte, Konya kültürüne değer katan gelenek ve görenekler, oyunlar, türküler, şehrin gururu Konyaspor, Konya’nın yetiştirdiği alimler, devlet adamları, yakın dönemde şehit olan aziz Türk askerlerimizin isimleri bulunan mini bir ansiklopedi oluşturduk. Kitabı alan çoğu kişi, ‘Konya’da kale var mıymış’ diyor. Kitabı okuyan kişilerin okuduklarında şaşıracakları birçok bilgi bulunuyor. Mesela, yemeklerde sadece Konya mutfağından bahsettik. Selçuklu mutfağı ve Mevlevi mutfağı yok. Konya mutfağı üçe ayrılmaktadır. Türk yemek kültürü dünyadaki en geniş yemek kültürüdür. Türk yemek kültürün içinde de en geniş olanı Konya’dır. Mevlevi mutfağında daha çok meyve ağırlıklı yemekler var. Selçuklu mutfağında günümüz etliekmeğini, bıçakarasını, fırın kebabını bulamazsınız. Günümüz Konya mutfağının şu anda 3’te 1’i kitapta bulunmaktadır. Mevlevi, Selçuklu ve Konya mutfağının tamamını alacak olsak kitap 400-450 sayfaları bulacak. Kitapta daha çok önemli olanlara yer verdik. Konya’da günümüzde de varlığını sürdüren geleneklerimiz var. Kitabımızda onlara da yer verdik” ifadelerini kullandı.

100 bini aşkın kitap

Kitabın gezi rehberi olma özelliğini de gösterdiğini vurgulayan Yellice, Hizmet Petrol olarak kuruluşlarından bu yana 100 bini aşkın kitap dağıttıklarının söyledi.  Yellice, “50-60 bin civarında Kur’an’ı Kerim dağıttık. İslam ilmi kitapları ve hadisler de çok fazla dağıttık. Her sene insanların manevi değerlerinin artması için bu tür eserleri zaten veriyorduk. Bu kitap kendimizin hazırlayıp dağıttığı ilk eser oldu” diye konuştu.

Hizmet Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yellice, Konya’nın Sesi Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Mevlüt Boyalı’ya, “Kubbet-ül İslam’ın Dördüncü Şehri Selçuklu Payitahtı Konya” isimli kitabı takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.