1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Horoza Kışt Dedik Tavuklar Saldırıyor
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Horoza Kışt Dedik Tavuklar Saldırıyor

A+A-

Yıllarca işgal edilen toprakları yüzünden sürekli bir çatışma halinde olan Azerbaycan ve Ermenistan neden şimdi tam savaş nizamına geçti? Düne kadar bizi Doğu Akdeniz’de destekleyen kardeşlerimizi biz yalnız mı bırakmalıyız? Doğu Akdeniz meseleleri ile Dağlık Karabağ arasında ne gibi bağlantı var? Şimdi tüm soruların cevabını hep birlikte bulalım.

Doğu Akdeniz meselesinde Yunanistan’ın en büyük destekçilerinden bir Fransa değil miydi? Türkiye bunu yaparsa biz de AB kararı ile şunları yaparız diye tehditler savuran, Yunanistan ordusunu açık bir şekilde sırtını sıvazlayan Fransa’dan başkası değildi. Yıllarca Fransa, yalan söylemlerle Ermeni soykırımı iddialarını durup durup Türklerin karşısına çıkartan, Türk’leri uluslararası camiada katil olarak sıfatlandırmak için çaba sarf etmekten asla vazgeçmedi. Hukuksuz bir mücadele edeceğimizi zannederek bir Yunanistan’ı bir Ermenistan’ı üzerimize saldı.

***

Fransa bunca öfkeyi nereden topladı da üstümüze kusuyor? Hangi Fransız tavuğa kışt dedik? Fransa’nın eski sömürgelerinden olan Libya da Hafter oyununa çomak soktuğumuz için, Akdeniz’de dengeleri bozduğumuz için üzerimize üzerimize gelmekten vaz geçmiyor.

Akdeniz’de hakkımız olandan başka bir şeye el uzatmadığımız için istediğini elde edemeyen Fransa bugün de her an yan yana olmaktan birlikte yol yürümekten asla gocunmadığımız her fırsatta iki devlet tek millet diyerek can bildiğimiz Azerbaycan Türk’lerinin bir hukuksuzluk yapmasını ya da bizim onlara yardım ederken hukuksuzluk yapmamızı beklemekte. Ama heveslerini kaçırmak lazım, çünkü öfkeyle yapılan kabaca hesaplar çarşıya uymaz. Masada ve sahada Azerbaycan ile birlikte hareket edebilme hakkımız vardır. Meclise geldiğinde geçmesi muhtemel olan teskere yapılmış olan ittifak anlaşmamızla Karabağ için Azerbaycan için askeri destek vermemiz için hiçbir engel bulunmamaktadır. Aynı şekilde Azerbaycan’ın Akdeniz’de olabilecek herhangi bir çatışmada bize destek vermesinde hiçbir mâni yoktur.

***

Bizler Akdeniz’de hakkımız olan için çabaladığımız gibi, can kardeşimiz Azerbaycan da hakkı olan Dağlık Karabağ bölgesini almak için elinden geleni yapacaktır. Buna ateşkes çağrıları yapanlar mâni dahi olamayacak. Dağlık Karabağ’da Türk’ün şanlı bayrağının dalgalanması yakındır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum