1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HPV Aşıları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
HPV Aşıları İle İlgili  Bilinmesi Gerekenler

HPV Aşıları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

HPV Aşıları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

A+A-

HPV serviks kanserlerinin yüzde 99’undan sorumludur. Serviks kanseri vakalarının yüzde 70’inden fazlası ise çoğunlukla yüksek riskli HPV türleri olarak adlandırılan HPV-16 ve HPV-18 nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yüksek riskli HPV türleri servikal hücre anormalliklerine hücresel tamir mekanizmalarının yetersiz kalması sonucunda da serviks kanserine neden olabilirler. Son 10 yıl öncesine kadar bu virüsten korunma şansı yoktu. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen aşılarla rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebileceği görüldü. Günümüzde 3 tip HPV aşısı vardır; ikili, dörtlü, dokuzlu aşı.

İkili aşı sadece HPV-16 ve HPV-18 için koruyucudur. Dörtlü aşı 16 ve 18 e ilaveten genital kondilomlara neden olan HPV-6 ve HPV-11’e karşı da etkilidir. Dokuzlu aşı 7 yüksek riskli, 2 düşük riskli HPV tipine etkilidir, ancak ülkemizde henüz bulunmamaktadır. Bu aşı tipi serviks kanserine karşı yüzde 90 koruma sağlamaktadır.

***

Ruhsatı ile ilgili çalışmalar sürmekte yakın bir gelecekte de ülkemizde uygulamaya koyulacağı bilinmektedir. Hem ikili hem dörtlü aşı üç doz halinde ve kas içine uygulanır. Bu aşılar ödeme kapsamında değildir, ücretli aşılardır. İkili aşı ilk dozdan sonra 1 ve 6. aylarda tekrarlanmalı, dörtlü aşı ise ilk dozdan sonra 2 ve 6. ayda tekrarlanmalıdır. Bu iki aşı da mümkünse seksüel ilişki olmadan önce yapılmalıdır. İdeal koruyucu olduğu yaş grubu 11-12 yaş kız ve erkek çocuklardır. Bu aralık kaçırıldığında erkeklerde 21 kızlarda 25 yaşına kadar telafi aşılaması yapılabilir. Aşıda canlı veya ölü mikrop bulunmaz. Laboratuvar şartlarında oluşan virüse birebir benzeyen içi boş bir yapı olup, bu sayede virüsün hastalık yapma potansiyeli olmaksızın vücut tarafından tanınarak, bağışıklık sistemi tarafından virüse özgü savunma sistemi geliştirilmiş olur.

***

HPV aşılarının kanser yapma, ölüme veya enfeksiyona neden olma gibi yan etkileri yoktur. Sadece kişide ateş varsa veya başka bir enfeksiyon hastalığı geçiriyorsa bu dönemde aşı yapılması önerilmez. Gebelerde HPV aşısı yapılması önerilmez. Literatürde aşılanan gebelerden doğan bebeklerde bir anormallik görülmemiştir fakat yine de gebe kadınlarda aşılama doğum sonrasına bırakılmalıdır. Dörtlü aşı maya alerjisi olanlara, ikili aşı lateks alerjisi olanlara yapılmamalıdır. Aşı yapıldıktan sonra da smear testine devam edilmelidir. HPV aşıları yapıldığında rapel(tekrar doz) yapılması önerilmez. Her aşıda olduğu gibi aşı yerinde lokal kızarıklık, ağrı ve şişlik gibi basit yan etkiler görülebilir. İlk doz aşı yapıldıktan sonra gebelik gerçekleştiyse gebelik sonrası sıfırdan aşı yapılmalıdır. Emzirme döneminde güvenle aşı yapılabilir.

 

Kızılay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğba Sekmenli Tursun

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.