1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Hukuk Devleti mi, Guguk Devleti mi?
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hukuk Devleti mi, Guguk Devleti mi?

A+A-

Hukuk devletlerinde ferdin de devletin de bir hakkı ve dolayısıyla bir hukuku vardır. İkisi de keskin çizgilerle bir birinden ayrılır. Fert de haddini ve hukukunu bilir, devlet de… Bizim gibi yarı gelişmiş veya gelişmemiş ülkelerde hak da hukuk da güçlüden yanadır.
Can Dündar ve arkadaşı davasında hukukun verdiği karar, halk vicdanında yerine oturmamıştır. Türkiye’deki marjinal bir gurup hak yerini buldu dese de hak yerini bulmamış, vicdanları sızlatmıştır. Aynı olay hukukun hakim olduğu gelişmiş ülkelerin birinde yaşansaydı sonuç böyle olmazdı. Hukuk devletlerinde fertler, devletin hukukunu hiçbir gerekçe ile çiğneyemezler. Yüksek Mahkeme “Haber alma özgürlüğü” diye adamları serbest bırakarak dışarıdan yargılanmalarına yol açmıştır. Ama halk aynı kanaatte değildir.
***
Başlık da belirtildiği gibi bir yerde ya hukuk devleti vardır ya da guguk devleti… Guguk devleti diyorum çünkü böyle guguk diye ötenlere gereken yapılmazsa herkes guguklamaya başlar ilgili devlet de kuş gribine yakalanır. Bakın ne masumane bir bahane “Haber alma özgürlüğü”…. Devletin (MİT) tırlarını durdurup arama yapanlara “Bu tırlar nereye gidiyordu, ne taşıyordu” diye haber yapacaksın ve de bu “haber alma özgürlüğü” olacak öyle mi?. Sıkıyorsa ABD’de Rusya’da ve AB ülkelerinin birinde oranın istihbaratı ve askeri bilgileriyle ilgili haber alma özgürlüğünün arkasına sığınarak bir haber yap da ne kadar özgürsün bir görüver. Ama burası guguk devleti olunca isteyen istediği gibi ötebiliyor.
Diyelim ki Can Dündar ve arkadaşı, Türkiye’nin füzeleri şurada tankları tüfekleri şuralarda diye bir haber yapsalar “Haber alma” haklarını kullanarak bunları da yapabileceklerdi. Bereket ki haber alma özgürlüklerini kendileri kısıtlı kullanmışlar. Geçenlerde malum gazetelerin birinde ey Rusya aradığınız adam burada şu anda Türkiye’de gibi bir haber yaptı. Doğrudan Rusya’ya bir Türkmeni hedef gösterdi. Herhalde o da haber alma hakkını kullanmıştır. Yani bu ülkede istediğin gibi ötebilirsin. Yaptırım yok… Sorgu makamları guguklamayı suç saymıyor. Bizler soranlara hukuk izine çıktı diyeceğiz galiba...
***
Bu ülkede yalnızca gazeteciler ötmüyor. Şu siyasilere bir bakın… Kılıçdaroğlu; devleti,
bayrağı ve bağımsızlığımı temsil eden Cumhurbaşkanına ağzına ne gelirse söyleyebiliyor. HDP nin başındaki devlete (orduya) karşı halkı yürüyüşe çağırıyor. Yani ağzı olan ötüyor bu ülkede… Vatandaş sandıkta bunları öttürüyor. Bunlar da baykuş olup her ortamda gugukluyor. Yazık yahu ülkeye yazık oluyor. Kişi haddini bilmek kadar arif olamaz. Haddinizi bilin. Gazeteci isen de politikacı isen de haddini bileceksin arkadaş. Bu hukuk hepimize lazım.
Bu günkü yazıyı şu fıkra ile bitirmek istiyorum. Konu guguktan, ötmeden çıktığına göre bu fıkrayı mutlaka anlatmam lazım. Kilisenin çanına bir baykuş konmuş. Öterken veya tünerken oraya pislemiş. Papaz efendi kuşa hitaben; “Yahu sana Müslüman desem Kilisede ne işin var, Hıristiyan desem çanı neden pislersin?” demekten kendini alamamış. Bu ötenlere bir bakın Allah aşkına… Haydi Allah’a emanet olun…


.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.