1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Hürriyet’i Kınıyorum-1
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hürriyet’i Kınıyorum-1

A+A-
Aşağılık fıkralara konu edilen Namık Kemal’i bir pornocu zannederek büyüyen insanlarız. Namık Kemal’in Osmanlı’nın son dönemlerinde halk için hürriyet isteyen bir aydın olması sebebi ile aşağılandığını yaşımız kemale erince ancak anlayabildik. Anlayamayanlar ise Namık Kemal denince hala ağzı sulanarak fıkra dinlemeye hazırlanıyor…
*
Bir bağımsızlık savaşı başlatmak için Anadolu’ya geçen Osmanlı subaylarını, İngilizlerin fiilen işgal ettiği İstanbul’daki padişahın (halifenin) emrini dinlemeyerek yollarına devam ettikleri için dinden çıkan ve onları takip edenlerin de dinden çıkıp kafir olacaklarına dair fetva verenlerin anlattıkları ile büyüyen insanlarız…  Bu fetvaya rağmen kafir olmaktan korkmadan bağımsızlık mücadelesini, kurtuluş savaşına dönüştüren insanları bile anlamaktan uzak, gerçekler ile karşılaşınca inandığı yalanlardan vazgeçme cesareti ve feraseti olmayanların çoğunlukta olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
*
İnandığı, uğruna can vermeye hazır olduğu halde, Allah’ın ilk emri OKUmayı yerine getiremediği için Allah’ın en çok tekrar ettiği düşün, aklını kullan emirlerini de anlamayan ama tipini, tarzını, konuşmasını, karizmasını beğendiği birini sevmeye başlayan, her ne derse doğru kabul eden ve arkasından giderek cennete ulaşacağı hayali ile mutlu olan insanlara gerçekleri anlatamayanların mutsuz olduğu bir ülkede yaşıyoruz…
*
Evet, Hürriyet’i kınıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın “seçimlerde 400 milletvekili alsaydı bir parti, anayasayı değiştirecek güce ulaşsaydı, bugün yaşananlar olmazdı” sözünü haber yaptığı için değil, haberin yapılış zamanı ve şeklinden dolayı kınıyorum. Ama iş burada bitmiyor, şu soruya cevap olmuyor… Sorduğu zaman cevap alabilen varsa bana da anlatsın lütfen. Hürriyet’i kınayan ve protesto eden arkadaşlar içinden bu soruya cevap verecek olan var mı? Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesi ettiği üzere, herhangi bir parti, hangi parti olduğunu söylemesine gerek yok 400 milletvekili alarak anayasayı değiştirecek güce ulaşmış olsaydı, anayasayı nasıl değiştirecekti ki şehitler gelmeyecekti? Erken seçimde 400 milletvekili isteyen partinin anayasada yapmayı planladığı ameliyat nedir ki, nasıl bir değişiklik yapacak ki terör örgütü askerimize, polisimize pusu kurmayı, onları öldürmeyi, ülkenin güvenliğini tehdit etmeyi bıraksın?
*
Bir zamanlar gündeme gelip sonra unutulan “yeter artık verin de kurtulalım” dedirtmek için uygulanan senaryonun devamı mı sahneleniyor? Yarın devam edelim inşallah.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.