1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Hz. Mevlana’nın Diyarına Hoş Geldiniz
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Mevlana’nın Diyarına Hoş Geldiniz

A+A-
Nasihatleri ve öğretileri ile saygınlığı tüm dünya geneline yayılan Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Törenleri’ni yaşamanın sevinci içerisindeyiz.
Konu ile ilgili yazıma başlamadan önce siz değerli okurlarıma Hz. Mevlana’nın hayatı ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum: 30 Eylül 1207’de Afganistan'da bulunan eski büyük Türk kültür merkezi Belh'te dünyaya gelen Hz. Mevlana, Moğol istilası nedeniyle doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı. Babası Sultânü'l-Ulemâ Bahâeddin Veled öncülüğünde İran’da bulunan Nişabur’a gelen Hz. Mevlana, buradan göç kervanıyla Bağdat’a, oradan da Kâbe’ye geçerek hac görevini yerine getirdi ve sonrasında Şam’a uğradı.
***
Şam üzerinden Türkiye’ye giriş yapan Hz. Mevlana ve ailesi, burada Malatya ve Erzincan'a, oradan Karaman'a geldi. Karaman’dan sonra Konya’ya yerleşen Hz. Mevlana, Erenler Diyarı şehrimizde Şems-i Tebrîzi ile tanıştı. Şems-i Tebrizi ile tanışmasının ardından yaşamında büyük değişiklikler meydana gelen Hz. Mevlana yepyeni bir kişiliğe büründü. Yaşamı boyunca Mesnevi, Divan- Kebir, Fihi-Ma-Fih, Mecalis-i Seba ve Mektubat’ı kaleme alan Mevlana Celaleddin Rumi 17 Aralık 1273 yılında Hakk’a yürüdü.
***
Hz. Mevlana, yaşadığı döneme ilmi ve nuruyla yol gösterirken, diğer dönemlerde yaşayan tüm insanlara da hayat felsefesi, hoşgörüsü, neşesi ve muhabbetiyle önderlik etti. Öyle ki Hz. Mevlana’nın yaşantısı ve İslam’a olan çağrıları dünya geneline yayıldı ve insanlar üzerinde büyük tesir oluşturdu. Hz. Pir’in önderliğinden ve eserlerinden etkilenen yüz binlerce insan yılın çeşitli dönemlerinde Hz. Mevlana’yı daha iyi tanımak ve ziyaret etmek için şehrimize geldi ve gelmeye de devam ediyor. Şehrimizde ayrıca her yıl Aralık ayının ilk yarısında Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslata erişinin yıldönümü olması gerekçesiyle törenler düzenleniyor.
***
Bu yıl da Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın da katılımıyla, kandil uyandırma merasimi, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü ile başladı. Böylesi uluslararası bir organizasyonun şehrimizde gerçekleştiriliyor olması bize gurur verse de ne acıdır ki son zamanlarda Konya'ya alternatif Şeb-i Arus etkinliklerinin düzenlenmesi bizleri son derece üzdü. Şeb-i Arus etkinliklerinin Konya’nın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul’da da düzenlenmesini ve böylesi bir gecede birçok sanatçının şov niteliğinde konser vermesini Hz. Mevlana’nın ruhuna yapılan büyük saygısızlık olarak görüyorum.
***
Bu konuda biraz da özeleşiri yapmakta fayda var. Mevlana’nın öğütlerini, tavsiyelerini ve değerlerini anlamadan, kendisini anlatamayız. Mevlana’yı anlamak ve anlatmak sadece belirli bir gün aralığına sığdırılamaz. Konya olarak önce kendimiz, kendi değerlerimize sahip çıkmalıyız ve daha sonra Hz. Mevlana’yı öyle anlatmalıyız. Hz. Mevlana, Konya’nın dünyaya açılan en büyük kapılarından birisidir. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan’ın da geçmiş yıllarda belirttiği gibi nasıl ki Kırkpınar Güreşleri Edirne'de, Mesir Macunu Şenlikleri Manisa'da yapılıyorsa Hz. Mevlana'yı Anma Törenleri de Konya'da yapılmalı.
***
Sonuç olarak tüm Konya Hz. Mevlana’ya sahip çıkmalı. Hz. Pir’i yılın 365 günü anlamalıyız ve anlatmalıyız. Farklı illerde ticari maksatlı ve aslından uzaklaştırılarak yapılan sema gösterilerinin karşısında durmalıyız. Sema eğlence kültürüne dönüştürülemez ve Mevlana duygusu ticarete dökülemez. Bu konuda tüm Konya olarak elimizi taşın altına koymalı, konunun çözümü için makul öneriler üretmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Törenleri’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.