1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. İçimizdeki Suriyeliler
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

İçimizdeki Suriyeliler

A+A-

Yaklaşık 4 yıl önce Suriye’de başlayan iç savaş, bugün şiddetini artırarak devam ediyor. Eli kanlı Esed hükümetiyle muhalifler arasında sürdürülen sözde özgürlük savaşı sonrası, milyonlarca Suriyeli vatandaş hayatını kaybederken bir o kadar Suriyeli sığınmacı da evini işini bırakarak komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Suriye’de yaşanan bu iç savaştan en çok etkilenen ülkelerden biri de şüphesiz ki Türkiye oldu. Geçtiğimiz haziran ayı içerisinde
Ankara'da Afet ve Acil Durum Yüksek Kurul toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’de kamplarda ve şehirlerde bulunan Suriyeli vatandaşların sayısının 1,05 milyona ulaştığını söylemişti. Yaklaşık 77 milyonluk Türkiye nüfusu içerisinde 1 milyondan fazla Suriyeli vatandaşın bulunması bir bakıma yaklaşan türlü tehlikelerin de ilk sinyallerini veriyor. Yine yapılan araştırmalara göre Gaziantep yaklaşık 175 bin ile Suriyeli vatandaşların en çok bulunduğu 16 il arasında ilk sırada yer alırken, yaklaşık 160 bin ile Şanlıurfa 2’inci ve yine yaklaşık 155 bin ile Hatay 3’üncü sırada bulunuyor.
***
Türkiye genelinde durum böyle iken Konya’ya baktığımız zaman ise, şehrimiz İstanbul, Mardin, İzmir ve Bursa gibi illerin de yer aldığı listede sahip olduğu yaklaşık 40 bin Suriyeli vatandaş ile 10’uncu sırada yer alıyor. Mevlana’nın ‘Gel’ çağrısı ile meşhur olan hoşgörü şehrimizin kapısı zor durumda olan tüm Müslüman kardeşlerimize açık olsa da, Suriyeli vatandaşların tüm Türkiye genelinde ve Konya’da bu denli artmasının sonucunun pek iyiye gitmediğini söylemek zorundayım. İlgili kurumlara kayıtları dahi olmayan ve şehrimizde de çoğunun mülteci kaçak olarak yaşadığı Suriyeliler, hayatta kalabilmek uğruna bir evde 25-30 kişi yaşıyor ve çeşitli sektörlerde ucuz iş gücü olarak çalışıyor. Birçok Suriyeli vatandaş savaşın biteceğini ümit ederek ülkelerine geri döneceğini söylese de birçoğu da Konya’ya temelli yerleşmiş durumda. Bugün baktığımız zaman sokakta, otobüste cafede ya da AVM’lerde kendi vatandaşlarımızdan çok Suriyeli vatandaşları görür olduk.
***
Şehrimizde bulunan Suriyeli vatandaşların huzur içerisinde yaşadığı söylese de bu görüşü çürütecek görüntülerle her gün defalarca karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz hafta Meram Şükran Mahallesi’nde birbirine giren bir gurup Türk, Sudan ve Suriyeli vatandaşı emniyet güçleri güçlükle ayırdı. Bunun gibi birçok olay basına yansımasa da Konyalı vatandaşlar böylesi olaylarla gün içerisinde defalarca karşılaşıyor. Kimi gasptan şikayetçi, kimi yol kesmeden, kimi hırsızlıktan… Hoşgörüyle yaklaştığımız Suriyeliler hoşgörü sınırlarını fazlasıyla zorluyor. Şehirde huzursuzluk çıkaran Suriyeli vatandaşların sağlık açısından da ciddi tehdit unsuru oluşturdukları bir gerçek. Burada en büyük görev dış politikada yanlış hareket eden Hükümet’e düşüyor. Ülkeye kaçak yollardan giren Suriyeli mültecilerin kısa sürede takibi yapılarak huzursuzluk çıkaranların Türkiye’den ve Konya’dan uzaklaştırılması gerekir. Tamam, hepimiz hoşgörülüyüz ama bu hoşgörü de bir yere kadar. Unutulmasın ki Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde önce Türk vatandaşlarının hak ve özgürlükleri gelir. Bu kurala uymayan her kim olursa olsun, ciddi önlemlerle karşılaşmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.