1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. İçimizdeki Ugandalı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İçimizdeki Ugandalı

A+A-

Çin’de görüldükten sonra dünya ülkelerine de hızla yayılan Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü günden buyana muhalefetin ‘insanı zıvanadan çıkaracak’ kalibrede eylem ve söylemlerini ibretle izliyoruz.

CHP’li Gürsel Tekin 11 Nisan tarihli bir twitter mesajında, henüz 3 bin test yapabilmiş Uganda ile salgına karşı mücadelede dünyaya örnek ülke olan ‘kendi ülkesi’ Türkiye'yi kıyaslarken akılara ziyan ‘sözde’ tespitlerde bulundu. Bakın tam olarak ne demişti Tekin:

“Uganda’da ilk vaka 13 Mart’ta ilan edildi. Uçuşları durdurdular. Yurtdışından gelenleri karantinaya aldılar. Her tür toplantıyı yasakladılar. Toplumu bilgilendirip 30 Mart’ta belli saatlerde sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Uganda’da 53 vaka var. Uganda Türkiye’den iyi yönetiliyor.”

Zannımca, merhum Erbakan’ın ‘geri kalmışlığı ifade etmek için’ zaman zaman Uganda’ya atıfta bulunmasına özenmiş. Ancak, Gürsel beyin bu sözlerini tekin bulmak hiç de mümkün değil.

Beş altı yıl önce bir grup Nijerli gazeteci Konya’yı ziyarete geldiğinde dönemin Basın Bayın Enformasyon İl Müdürü dostumuz Tuncay Karabulut dostumuz güzel bir buluşma tertip edip, Konya’da öğrenim gören Nijerli öğrencilerin de katıldığı hoş bir sohbet ortamı hazırlamıştı. ‘Basın kartlarının gazetecilere ne gibi imkânlar sağladığı’ anlatılırken Nijerli gazeteci ‘Biz ülkemizde basın kartları otobüslerde geçmiyor’ demiş, bunun üzerine bir Nijerli talebe “Zaten bizim ülkemizde otobüs de yok. Kamyonlara doluşarak gidiyoruz” açıklamasını yaparak durumu özetlemişti.

Oysa Uganda hükümeti ‘Yüksek kaliteli sağlık tesisleri oluşturulması için’ 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek talep etmiş ve kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı da 2017’de ‘verem kontrol programı’ ve ‘aşı ile önlenebilir hastalıklara yönelik aşılama programları’ gibi eğitimler vermişti. Ülkede sağlık hizmeti için ödenek konusunda büyük yetersizlik olduğunu ve kırsal kesimlere hizmet götürülemediği de biliniyor.

Şimdi siz söyleyin; Gürsel Tekin’in Koronavirüs mücadelesinde verdiği Uganda örneği tam da Nijerli delikanlının tanımına denk düşmüyor mu?

**

Amerika, İtalya, Fransa gibi ‘sözde modern ve gelişmiş’ ülkelerin makyajları Koronavirüs sürecinde nasıl da döküldü. Ya da ‘takke düştü kel göründü’ de diyebiliriz.

Vatandaşına ‘bir avuç hacminde bezden mamul’ maskeyi bile temin edemeyip, okyanusta yüzen gemilere baskın vererek korsanlık yapan batılı ülkelerin ‘imdat çığlıkları’ Ankara’da yankı buluyorken…

‘Güneşi batmayan ülke’ diye birilerinin hülyalarını süsleyen İngiltere ‘sağlık sisteminin çökmemesi için Türkiye’den gelecek yardıma ümit bağlamışken…

İtalyanlar, Fransızlar, İspanyollar birbiri ardınca Türkiye’ye şükran duygularını sunuyorken bizden birilerinin, topluma zerk etmeye çalıştığı ‘ibretlik’ hezeyanlara bakar mısınız?

Efendim eczaneler maske vermiyor, PTT dağıtmıyormuş.

Maske konusunu istismar etmeye gayret eden fırsatçılar türemiş ve teknik yetersizliği olan ürünleri dahi fahiş fiyatlardan kapı kapı dolaşarak satışa çıkarmışlardı. Devlet maske satışını yasaklayarak aslında iki adım birden atmış oldu. Birincisi vatandaşı fırsatçıların insafına terk etmedi. İkincisi ise, maske dağıtımını uhdesine alarak, sokağa çıkma hususundaki kontrolü de sağlamayı murat etti.

Yarın devam edeceğiz..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.