Nesrin Erkan Sabuncu

Nesrin Erkan Sabuncu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İçimizden Biri

A+A-

Merhaba sevgili okurlar;

Neredeyse hepimizin hayatında kıssadan hisse edineceğimiz bazı olaylar olmuştur. İşte bugün ben de böyle bir anımı ve bu anıyla bağlantılı dizelerimi paylaşmak istedim sizlerle. Umarım beğenirsiniz.

İçimizden biri (Medet)

Yıllar yıllar öncesiydi. Takvimler soğuk mu soğuk, saçaklardan buzların sarktığı karlı bir Ocak ayını göstermekteydi. Sabahın ayazında yüreğim sıcak evimin varlığıyla dopdolu, yine her zamanki vakitte yola koyuluyorum. Ara-sıra uğradığım o kitapçıya uğruyorum. İşte orada, o kitapçıda; soğuktan elleri ayakları morarmış, ellerini nefesiyle ısıtmaya çalışan bir yavrucak görüyorum. İçimden bir his, onu daha yakından tanımam için beni adeta kamçılıyor. İsmini soruyorum “Medet” diyor. Sesinde riyasız, yapmacıksız bir yaşama azmi hissediyorum. Gözleri alev alev yanıyor. Bu yaşam kavgasında adeta “ben de varım” diyor. Yaşını soruyorum “10” diyor. Babasız büyümüş Medet! Kader beni onunla, işte burada birleştiriyor.

***

İki küçük kardeşi varmış. Annesi de yatalakmış.  Küçük yaşta, çocukluğunu yaşamadan, o küçük omuzlarına dağ gibi bir sorumluluk yüklenmiş. Yatalak annesinin gören gözü, yürüyen ayağı, yaşama gücü Medet. Kardeşlerinin umudu, geleceği, yarını Medet! Üstü başı perişan, okul yüzü görmemiş bu çocuk kardeşleri için “onları okutacağım” diyor adeta haykırırcasına insanlığa. O gün ve daha sonraki günlerde hep onu düşündüm. Her zaman da rastlar oldum o yolda, o kitapçıda. Yaşamın tüm acımasızlığıyla yoğrulmuş bu çocuk; sevgi kavramından yoksun, silik bir kişi olması gerekirken, o karnı tok, sırtı pek bazı insanlarda bile yoksun olan bir azim ve kararlılıkla örnek bir yaşama sevinci sergilemekteydi.

İşte tüm bunları gördüm ben, onun küçük ama büyük olan yüreğinde!

***

Senelerdir Medet ortalarda görünmemekte. Kim bilir nerelerde, nasıl bir mücadele çemberi içinde yaşamla boğuşmakta. İşte içimizden birinin öyküsü. Bizim çocuklarımız bunlar. Bunlar yarınımız, yüz akımız, umudumuz, heyecanımız! Dileğimiz; nice Medetleri sıcak yuvalarında sevgi ve şefkat dolu ortamlarda, parlak bir gençliğe adımını atmış görmektir.

Bu çocuklar bizim eserimiz!

 

NE OLUR

Sabah olur, akşam olur gün biter

Garipler. yetimler hep boyun büker.

Bir köşede melül. mahzun iç çeker…

Bir kucak da ona açın; ne olur.

Bahar olur, hazan olur kış gelir,

Garibin, yeimin bağrı eziktir.

İçin için bir mum misali erir…

Bir kucak ta sevgi saçın; ne olur.

Erkani’yim alev olur bu sözler,

Bağrın yakar, kor olur da bu közler.

İnsanlığa kıssa olsun bu sözler…

Mağrurluktan biraz kaçın; ne olur?

 

Nesrin Erkan Sabuncu

 

Kalın sağlıcakla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.