1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. İDARE(CİLİK)AYIRT ETMELİYİZ
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

İDARE(CİLİK)AYIRT ETMELİYİZ

A+A-

Kulüp altyapılarında eğitim almaya gelen sporcuları yeterli verim almadan, dikkatli analiz etmeden ve izlemeden göndermek doğru değildir. Bu şekilde düşünülmesi yanlış bir uygulamadır.

Neden mi?
-Kendilerince belli bir yaşlarda antrenmanlara başlayan bu çocuklar belli bir yaşa gelene kadar devamlığını yapmalıdırlar. Spor kamuoyunu da bunu istiyor ve destekliyor. Bu çocuklar gelişim süreçlerini bu yaşa kadar tamamlamalıdırlar.
- Gelişim sürecine gelen bu çocuklar almış oldukları eğitimlerin karşılığında elenme yaşlarından çıkmış, tamamen performansa ve taktiğe yönelik çalışmalar evresine girmelidir. Gelişime dayalı olmalıdırlar.
- ülkemizin en büyük eksiklerinden biride sürekli bahsedilir hale geldi yönetimsel ve eğitimsel olarak doğru yapılıyor mu, kaç kişi gerçekten biliyor, ne kadar etkili ne kadar donanımlı. Bunları düşünerek hareket etmeliyiz.

İdarecilik farklı, çocuk eğitimi farklı, biz insanlar olarak idare ile idareciliği karıştırmamalıyız ama maalesef karıştıranlarda oluyor. Yaşanılan süreç gösteriyor ki sporcunun gelişimi için kafamızda ki kazanayım para gelsin oluyor, olmamalı. Bu işin ciddiyetini bilip eğitimi ve kaliteyi ona göre yüksek tutmalıyız.

Küçük yaşta eğitim almaya başlayan gelişime açık çocuk / sporcu belli bir yaşa kadar sıçrama yapamadıysa öncelikle hatanın eğiticiden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Sporcu gelişime açık fakat eğitici donanımlı değil. Bunun için yapılması gereken işin içinden gelen idare ve Antrenör tercihleri doğru olmalıdır. Adamcılığı bırakıp profesyonel düşünce içinde olmalıyız.

Belli bir evreye gelen, çalışmalarında da başarılı olan sporcular sıçrama yapamıyorsa bu tamamen eğitim aldığı yerden kaynaklanan bir hatadır. Bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir.

Altyapılarda amaç ne, çocuğa doğru eğitim verip üst guruplara göndermektir eğer ki menfaat gözetilirse sonuç olumsuz olur. Çocuk bir yerlere gidemez altyapılar da tamamen kendi çıkarları peşinde olur. Düşünsenize 15- 16 yaşına kadar çocuk var ve iyi, gelişime de açık, fakat tanıdığı olmadığı gibi üst guruba da çıkamıyor ve senden olmaz deyip başka takımada gönderilmiyor takımdan da uzak tutuluyor mazeret de hazır disiplinsiz arkadaşları ile geçinemiyor takım huzurunu bozuyor. Peki etik mi? Sporcu bu yaşa gelene kadar eğitim aldıysa bu zaman zarfına kadar yetkililer nerde idi, yorum yok! Toplumun her kesiminde olan, sportif olarak ta kendini belli eden torpil maalesef ki sporumuza ve altyapımıza da neşter vuruyor. Biliyorsunuz ne kadar çabalarsanız çabalayın gerekçeler her zaman bellidir ve önünüze gelir.

Sporcu her daim performansını yüksek tutmalı ve hazırda durmalıdır. Küçük yaşlardaki sporculardan belli bir yaşa kadar teknik geliştirme doğru eğitim verip dönüt olarak ta isteriz. Belli evreden sonrada planlı, programlı, sistemli, performansa dayalı kondisyonel çalışmalar yapılır ve isteriz. Böyle yapılması daha uygun değil mi?   

Küçük yaş guruplarında önemli olan bir diğer düşünce ise bu yaştaki çocuklara sürekli maç yaptırmak sporcular oynayarak eksiklerini giderirler, gelişirler fiziksel kuvveti de bu sayede sağlayabilirler. Yapılacak olan maç programı ile çocuklar fiziksel süreçlerini tamamlama imkanı bulurlar buda eğiticinin hazırlayacağı çalışma programına uygun olması lazım.    
Eğitim almaya gelen sporcuların davranışları kontrol altında tutacak kişi eğiticisidir, eğiticiler kontrolü elinde bulundurmalıdırlar. Küçük yaştaki çocuklara asla senden bir şey olmaz gibi cümleler kullanmayın, bu tarz yaklaşımlar çocukta psikolojik etki oluşturur. Bu işle uğraşanlar için ciddiyet ve önem önemlidir.

Eğiticiler sporcuların yaptıkları çalışmaları çizelge olarak tutmalı ki gelişim sürecindeki çocuklar da yaptıkları işin öneminin farkına varsınlar, eğitim sürecinde sıçrama kaydedemeyen sporcular olursa da eğiticiler içinde bu çizelgeler kendileri içinde gerekçe olur.

Şunu aşılayalım futbolda ciddiyet ve istikrar her zaman önemlidir. Saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.